Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tym przeciskaniem się między samochodami? Wg prawa na jednym pasie może być kilka pojazdów jednośladowych ale jak to wygląda w praktyce? Mogę za to dostać mandat jak sobie w korku podjadę do świateł między autami?
#motocykle
  • 18
  • Odpowiedz
@lubie_samochody: Powinieneś sygnalizować zmianę pasa i nie wolno przekraczać ciągłych linii, które są tuż przed skrzyżowaniem. Ale nie słyszałem, żeby policja kogoś ścigała. Mi zazwyczaj nawet zjeżdżają a bok, żeby zrobić miejsce.
  • Odpowiedz
@lubie_samochody W teorii tylko wtedy gdy zachowasz bezpieczny odstęp i nie przekraczasz linii ciągłej, inaczej możesz dostać mandat. W praktyce nikt nie zwraca na to uwagi. W Wawie nawet policjanci na moto przeciskają się do świateł jak każdy i nie patrzą czy najeżdżają na linię i wyjeżdżają poza linię zatrzymania
  • Odpowiedz
@Podstarzaly_Mandalorianin: czyli jak jest korek na tym pasie zaznaczonym strzałką i przekroczę podwójną ciągłą, albo na nią najadę i mnie przyuważy policja to mandat?
W weekend tamtędy jechałem i był straszny korek (wianki nad Wisłą w Warszawie), policja na każdym rogu i nie byłem pewny czy mogę ich jakoś ominąć, inni motocykliści wymijali i nie widziałem, żeby kogoś zlapali, a że ja mam kat. A od niedawna to się trochę
lubiesamochody - @PodstarzalyMandalorianin: czyli jak jest korek na tym pasie zaznacz...

źródło: moto1

Pobierz
  • Odpowiedz
@lubie_samochody: teoretycznie tak, praktycznie to wiadomo jak jest - jeśli się trafi jakiś baran służbista to mandat, ale ja do tej pory (20 lat +) śmigania na moto miałem jedną sytuację gdzie patrol na to zwrócił uwagę, zazwyczaj jest tak, że jak widzą w lusterku że jedziesz to zjeżdżają sami do krawędzi żeby zrobić miejsce, a raz nawet się zdarzyło że kogoś tam przed sobą też przez szczekaczkę zmusztrowali żeby
  • Odpowiedz
@lubie_samochody:
W teorii masz jechać tylko tam gdzie są linie przerywane, za każdym razem używać kierunku oraz chować się na któryś z pasów (nie można zajmować dwóch).
A w praktyce dopóki, nie powodujesz kolizji, blokujesz ruchu z naprzeciwka i ogólnie widać że robisz to z rigczem to nikt Ci mandatu nie da.

W sytuacji którą wrzuciłeś wyżej to spokojnie można jechać i pod prąd (w sensie że bliżej środka przeciwnego pasa). Ale jak coś jedzie z naprzeciwka to zawsze się chowasz i ewentualnie jedziesz dalej jeśli widać że któryś kierowca robi Ci miejsce.
Więc przy mocnym korku zwykle jedziesz po podwójnej (nie bez powodu powstało powiedzenie, że "podwójna ciągła wyznacza pas dla motocykli" ( ͡
  • Odpowiedz
@lubie_samochody: ta przestrzen miedzy dwoma ciaglymi to pas dla motocyklisty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a serio jesli nie walisz na czolowke i na chama sie przeciskasz to 0 problemow, nawet zyzgak przez pojedyncza ciagla przed skrzyzowaniem, pare sezonow za mna krecenia sie po Łodzi i 0 problemow
  • Odpowiedz
@lubie_samochody z głową, bez chamstwa i nikt się nie czepia. Ale też uważaj na pewną rzecz. Jeśli samochody stoją to wtedy je omijasz, ale jeśli rusza to już wyprzedzasz. A wiadomo, że czasem ( ͡º ͜ʖ͡º) zdarza się najechać na linie ciągła, a teraz odpowiedź sobie sam ile wynosi mandat za najechanie, a wyprzedzanie na ciągłej czy podwójnej ( ͡º ͜ʖ͡º).
  • Odpowiedz
@lubie_samochody: mnie kiedyś jeden policjant pół żartem pół serio tłumaczył, że jak auta stoją w korku, to nie jest wyprzedzanie tylko omijanie więc i podwójną ciągłą można przejechać, bo stojące auto to przeszkodza więc jakoś przejechać trzeba :P Ale w praktyce to jak nic nie odwalisz to nikt się nie przyczepi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@lubie_samochody: mi się zdarzyło, że policja do krawężnika dojeżdżała, żeby mi zrobić miejsce, bo inaczej bym pojechał po ciągłej. Chyba zależy na kogo trafisz. Mam wrażenie, że to zależy od miasta :D W Poznaniu nas lubią
  • Odpowiedz
@lubie_samochody: wg przepisów:
- nie można przekraczać pojedynczej/podwójnej linii ciągłej,
- nie można wyprzedzać lub omijać samochodów przed przejściem dla pieszych,
- przy każdej zmianie pasa należy taki manewr zasygnalizować kierunkowskazem,
- jest też zakaz poruszania się dwoma pasami na raz (dla informacji, chodzi o cały obrys pojazdu wraz z kierowcą, a nie że nie najeżdżasz kołem na linię, za to wystajesz butem na drugi pas).

W praktyce - będąc
  • Odpowiedz
Trzeba rozróżnić wymijanie od wyprzedzania. Jak samochody stoją to je wymijasz i możesz to robić. Ale jak jadą nawet powoli to wyprzedzasz i trzeba sygnalizować zmianę pasa. W praktyce wyprzedzaj bezpiecznie i będzie ok.
  • Odpowiedz
@lubie_samochody: też omijam auta jak jest przerywana , ale uważam, że motocykliści nadużywają tego manwmewru i często bezmyślnie łamią prawo jakby motocyklistów je nie obowiązywało, wyprzedzają na pasach, skrzyżowaniach, wysepkach wyłączonych, z ruchu, bus pasach bez znaczka moto.
Pozatym jak ustawiasz się jako pierwszy to powinieneś ruszyć tak, żeby innych później nie blokować jak to robią skuterzysc.
  • Odpowiedz