Wpis z mikrobloga

#niepopularnaopinia #pilkanozna Polska odnosi od lat sukcesy (poważne) w siatkówce, w tenisie, w sportach zimowych. Zastanawiam się, po co pompować kasę w piłkę nożną i gdzie ten sport ma jakieś obiektywne przewagi dla rozwoju fizycznego?kasa przepalona na pilke ubila nam sukcesy w pilce recznej na poziomie klubowym co przelozylo sie tez na kadre, tak samo brakowalo chetnych do wsparcia kolarstwa gdy byly sukcesy, nie ma problemu w budowaniu nadal kolejnych stadionow gdy nie ma zadnej sily ktora wyprowadzilaby na prosta sytuacje PZKol-arena pruszkow-mostostal.Przeciez to jest z jednej strony wychowalnia bojówek, super system dilerski oraz pralnia kasy a z drugiej wyobraźmy sobie że cała państwowa, systemowa kasa na orliki etc. idzie na inne dyscypliny, już od wczesnego dzieciństwa. Zgaduję że za państwowy budżet na gałę mogłybyśmy wychować pokolenie medalistów w trzech albo czterech dyscyplinach. mam wrażenie ze najwazniejszym czynnikiem mobilizujacym dzieciaki do pilki jest to ze... dzieciaki nie chca powtarzac karier konczacych sie artykulem w fakcie "zdobyla zloto i zmywa w anglii" albo "zakończył kariere i zalozyl firme transportowa" tylko 'gra w drugiej lidze zobaczcie zdjecia z jego wakacji na malediwach" nadreprezentacje piłkarzy mamy ewidentnie ten sport jest mocno przehajpowany kosztem innych
  • 52
  • Odpowiedz
Piłka nożna jest najbardziej dochodowym sportem na świecie


@onepnch: No ogólnie tak, patrząc jako suma. Ale jakby już wyliczyć średnią na osobę w sporcie to nie wpadnie nawet do pierwszej 10, albo wziąć tylko 50 najlepiej zarabiających w tym sporcie, to zaś nie wpadnie do pierwszej 3.
Masz koszykówkę, golf, krykiet (ten o dziwno nie jest uwzględniany w zachodnich rankingach), futbol amerykański i baseball (nie uwzględniane często w europejskich rankingach).
  • Odpowiedz
@pan-bartolomeu-dias Pompują bo się zwraca, piłka to piwsko chipsy, imprezy w barach itd.
Czy tenis ma stadiony mieszczące po 50k ludzi? Kto w ogóle gra w tenisa poza Igą Świątek, zapytaj przeciętnego Polaka to wątpię czy będzie wiedział, ja nie wiem
  • Odpowiedz
@KingaM dlatego Litwini skupiają się na koszu, a Finowie na hokeju czy innych sportach zimowych i nie przejmują się, że są ogórkami w piłkę, a kibicują swoim w dyscyplinach w których są naprawdę mocni.
  • Odpowiedz
@szach-perski podpisuję się rękami i nogami. W piłkę można grać kawałkiem gumowej szmaty na kawałku klepiska 5x5m. Można grać samemu, można 4 na 4, a można 8 na 8. I zawsze jest spoko. Poza tym ten sport kosztuje zero.

Piłka nożna jest prosta, uniwersalna, chilloutowa - podchodzisz do piłki i kopiesz, to wszystko. Żaden sport z tym nie wygra.
  • Odpowiedz
Piłka nożna jest najbardziej dochodowym sportem na świecie


@onepnch: w USA większy od piłki nożnej jest baseball, football (taki z jajowatą piłką), koszykówka, nie wiem czy nie hokej. W Indiach krykiet, myślę że w wielu innych byłych koloniach brytyjskich podobnie. W Chinach nawet nie wiem co, ale bardzo się nie kojarzą z piłką nożną.
Jakakolwiek konkurencja w ramach bloku sowieckiego (zacięta walka pomiędzy Polską a ZSRR czy innymi krajami) kojarzy mi się z koszykówką, hokejem (szczególnie Rosja vs kraje bałtyckie), siatkówką i lekką atletyką (np. kozakiewicz), myślę że Rosję znacznie mniej by zabolała przegrana w piłce nożnej niż w turnieju jazdy figurowej na łyżwach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wcale nie jest tak że z jakichś naturalnych przyczyn piłka nożna największym sportem jest i basta. I w wielu przypadkach na "sporty narodowe" (i też najsolidniej sponsorowane) wyrastają te w których kraj ma najsilniejszą reprezentację. W Polsce wyjątkowo, choć jesteśmy na przykład regularnie na światowym podium i nieraz na pierwszym miejscu w siatkówce, uparliśmy się za sport narodowy uważać piłkę nożną. To jest kwestia mediów, w tym TVP, ale myślę że spokojnie dałoby się (gdyby taka decyzja została podjęta na odpowiednim szczeblu) wypromować inny
  • Odpowiedz
@sierramikebravo:
Żadne ogry się nie uparły, po prostu jest to sport do którego wystarczy kilku ludzi, kawałek pustego pola (najlepiej trawnika ale to też jest opcją), piłka i 4 plecaki albo kamienie, a jak jest gorąco to można nawet koszulki pozdejmować i pozwijać, żeby robiły za słupki. Żadnych siatek, żadnych słupków, nie trzeba mieć 180+ wzrostu, nie trzeba żadnych rakiet, kortu, siatek. Najprostsza gra zespołowa.
Żadne dzieciaki wracające ze szkoły
  • Odpowiedz
fajnie że ktoś tam wygrywa w tenisie ale kogo to obchodzi tak naprawdę.


@onepnch: lol, tenis jest sportem dla bogatych, biedota jara się piłką xD
  • Odpowiedz