Wpis z mikrobloga

Mam komputer z płytą główną Asus PRIME B450-PLUS. Chce dokupić do niego dodatkowy dysk SSD. Rozumiem, że ta płyta ma tylko jeden port PCIe, do którego podłączony jest dysk systemowy, więc muszę celować w kupno nowego dysku SSD ze złączem SATA? Po podłączeniu dysku jako dodatkowego na dane będzie potrzeba coś zmieniać w BIOSIE, by to zadziałało?

#komputery #it #dyski #dysk #it
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

port pcie i tak będzie miał połowę przepustowości którą powinien u niego więc nieco opłacalność zakupu pod znakiem zapytania. on ma tylko pcie 2.0x4, czyli praktycznie pcie 3.0 x2
@gomjeden:
  • Odpowiedz
@Voltanger: zmieści się - zauważ że mam taką samą płytę (σ ͜ʖσ) Dysk jest zamocowany "u dołu" adaptera, więc nawet duże radiatory nie będą przeszkodą.

A odpowiednie chłodzenie zapewnią wentyle od grafy, które będą wprawiać w ruch powietrze zgromadzone wokół dysku.
  • Odpowiedz
@10129: nawet wsadzając NVME w PCIe x1, które nawet jakby jako 2.0 działało, to jest lepsze niż SATA. Dużo mniejsze opóźnienia, narzut, dostęp, no po prostu inny świat.
I dyski NVME łatwiej dostępne i tańsze, i z powodu że to znacznie nowsze konstrukcje - to też szansa że lepsze będą, niż jakiś 4leetni leżak magazynowy sata, lub coś produkowanego z resztek kontrolerów i pamieci pod sata, bo to już ginie...
  • Odpowiedz
ja nie zauważyłem różnicy w działaniu kompa na sata i pcie3x4, wieć jakoś wątpię w to. mając na nich system zainstalowany. z wyjątkiem czasu kopiowania plików, ale raczej zbyt często tego nie robię.
@hrumque:
  • Odpowiedz