Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #informatyka #komputery #amd #intel #pcmasterrace – pomóżcie.

Mój 10 letni PC spalił się tydzień temu, więc postanowiłem zbudować nowy. Uruchamiam kilka maszyn wirtualnych jednocześnie, używam AutoCADa, Photoshopa, Premiere Pro i Corela, czasami puszczam kompilacje. Moja żona gra w kilka gier (zarówno obciążających GPU, jak i CPU). Nie mogę się zdecydować, w którą stronę powinienem pójść: AMD czy Intel. Przygotowałem dwa zestawy, proszę o podpowiedź, który powinien być lepszy do tych celów. TCo do GPU – mam high-endowe GPU nVidia Quadro (które się nie spaliło).

Jako hardwarowiec i człowiek od serwerów mam swoje zdanie na ten temat, ale nie idzie to w parze z benchmarkami tych CPU, więc nie piszę tutaj swoich preferencji. Mój limit cenowy to około 2000 CBL.

1.Intel i5-13600K z chipsetem B760 (ok. 1700 CBL)
2. AMD Ryzen 9 7900X na chipsecie A620 (ok. 2000 CBL).

Komputer będzie działał na 128 GB pamięci DDR5, ponieważ mam nieograniczone źródło modułów 32 GB 5600.

W którą stronę powinienem pójść, może ktoś ma jakieś sugestie? Nie zależy mi na TDP ani innych ekopierdołach. Jakieś sugestie, co możnaby zmienić, i tak dalej... Jako, że nie będzie to ultra-#!$%@? nie potrzebuję Threadrippera ani Xeona, takie okolice wydajnościowe będą git.
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PAST weź cpu z najwydajniejszym wynikiem single core, bo większość tych aplikacji siedzi jeszcze w średniowieczu jeżeli chodzi o obsługę wielu rdzeni. Do renderingu w premiere masz już gpu
  • Odpowiedz
@PAST: Gdzie i5 13 gen do topowego Ryzena tej gen xD
Pomijając że na tą płytę do AMD wsadzisz kolejne dwie generacje Ryzenów.
  • Odpowiedz
  • 0
@L3gion To i5 się niby ładnie kręci. AMD zawsze unikałem od czasów płyt na AT. Ten Ryzen też jest podobny do jakiegoś niższego modelu, ale zupełnie nie czaję tego wyniku w Benchmarkach, bo raz lepiej idzie Intel, raz AMD.
  • Odpowiedz
@PAST: Nie wiem czy bym patrzył na OC w roku pańskim 2024, 13 gen i tak jest mocno wyżyłowana. Obecne AMD nie ma nic wspólnego z AMD sprzed 10 lat, a co dopiero poruszać czasy AT ¯\(ツ)/¯
12 pełnoprawnych rdzeni, a nie hybrydowe mumbo jumbo gdzie faktycznych wydajnych rdzeni jest 6. Do tego już wyszły Ryzeny 9000, a na płytę A620 wsadzisz i dwie kolejne generacje.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Szala: "Komputer będzie działał na 128 GB pamięci DDR5, ponieważ mam nieograniczone źródło modułów 32 GB 5600." Nie sądzę, że mają EXPO, mają Intelowe XMP. 4x32GB@5600 będzie śmigać? W internetach straszyli, że to będzie działać niestabilnie, gorzej niż DDR3 na początku.
  • Odpowiedz
  • 0
@PAST będzie działać, jeśli to Ecc to na Intelu może nie działać, AMD zależnie od płyty. Przeważnie ASRock wspiera na wszystkich, MSI często nie wspiera, a reszta różnie.

Ps Mi też możesz kilka wysłać ;-)
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Szala: @L3gion @Iskaryota Wziąłem Ryzena 9 7950X na czipsecie B650. Doczytałem i jeśli chodzi o linie PCI i inne pierdółki ten czipset będzie lepszy. Dziękuję za wsparcie i potwierdzenie mojej wstępnej opinii, że może warto pomyśleć o AMD. A o tych korach hybrydowych to nie sądziłem, że to jest taka bryndza, pomysłowe, żeby reklamować procek jako 14-korowy a w rzeczywistości 6 korowy z koprocesorami (?) energooszczędnymi. Nie rozumiem
  • Odpowiedz
@PAST: Boxy są do non-x. X zakładają, że będziesz ewentualnie robił OC i mają wyższe TDP. U intela nawet serie non-k nie mają chłodzenia (zależnie od modelu)

Poza tym dobrze mieć do tego lepsze chłodzenie.

Jeśli to pamięci ECC, sprawdziłeś czy płyta z nimi działa?
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Szala: Nie rozumiem tego podejścia, wszystkie Ryżeny się podkręcają. Intele tylko K-serie. AMD-ki te droższe są bez chłodzenia, te tańsze mają chłodzenie, które przecież jest dość wydajne. No nic, trudno. Wziąłem cooler wieżowy produkcji Cooler-Mastera. Powinien odprowadzić Q z 170W.

Natomiast co do RAM-u to wziąłem na testy 4x 32GB ECC i 4x 32 GB non-ECC. Oczywiście Poczteks mi je #!$%@?ł, bo wcisnął je jakiś kretyn do euroskrzynki, na chama,
  • Odpowiedz
@PAST: no i jak Ecc to muszą być non-registered

Powodzenia. Jakby AM5 Ci nie przypasowało to mam ciekawa płytę pod Am4 z ipmi ;-)
  • Odpowiedz
  • 0
@Szala Rejestrowane pamięci mam w takich ilościach, że myślałem o wyłożeniu nimi podłogi i zalaniu żywicą.
  • Odpowiedz