Wpis z mikrobloga

Japoński zespół Mrs. Green Apple (bardzo popularny, ich piosenki często trafiają na listy przebojów) wypuścił 12 czerwca teledysk swojej nowej piosenki o tytule "Kolumb" (「コロンブス」).
Zespół otrzymał sporo krytyki od internautów, którzy zarzucali teledyskowi rasizm, pozytywne pokazywanie kolonializmu, postaci Kolumba, czy niewolnictwo.
Dzień później ten teledysk usunięto z oficjalnego kanału, wokalista zespołu i wydawca przeprosili, a Coca-Cola, która tę piosenkę wykorzystywała w najnowszej kampanii reklamowej, wycofała wszystkie reklamy ją zawierającą.
Tutaj też warto wspomnieć, że Coca-Cola w Japonii dość często współpracuje z artystami przy reklamach. Z samym zespołem Mrs. Green Apple też już mieli wcześniej sukcesy, ale ich najnowsza kampania rozpoczęła się kilka dni przed wypuszczeniem wspomnianego teledysku, dlatego możliwe, że po prostu nie wiedzieli, co się będzie na nim znajdować.

(ENG) Japan pop band's 'Columbus' video withdrawn amid controversy

A gdyby ktoś był ciekaw, jak wygląda cały teledysk, to tutaj jest mirror (jeszcze działa):
https://www.youtube.com/watch?v=OEEwMiVtRS0

#japonia #muzyka #muzykajaponska #mrsgreenapple #teledysk #ciekawostki
Krylan - Japoński zespół Mrs. Green Apple (bardzo popularny, ich piosenki często traf...
  • 2
  • Odpowiedz
  • 0
@loczyn: Oryginalnego wideo już nie ma, więc nie można zobaczyć pod nim komentarzy. Na Twitterze (X) jest sporo wpisów od Japończyków, choć zdarzają się i od obcojęzycznych fanów. Komentarze są zarówno pozytywne (ze wsparciem dla zespołu), jak i krytyczne. Co do "lewactwa", to podejrzewam, że występuje w Japonii jak i wszędzie indziej na świecie.

W swoim oficjalnym oświadczeniu Motoki Oomori (wokalista i lider zespołu) przyznał, że nie miał żadnych złych intencji i zamiarem było pokazanie jak wszyscy dobrze się bawią. Małpy miały reprezentować "przodków ludzi", a nie "tubylców" z nowo odkrytych ziem.

Natrafiłem również na ciekawą analizę tego teledysku, gdzie autor zwrócił uwagę na różne szczegóły. Przykładowo w 1:10 widzimy nuty Symfonii i Bethoveena z małpami, a osoba grająca postać Napoleona widząc to, pokazuje kciuka w górę. Prawdopodobnie granym utworem była Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 "Eroica", którą początkowo Bethoveen miał dedykować Napoleonowi (ale po tym, jak Napoleon się konorował na Cesarza Francuzów, zmienił zdanie), stąd też zapewne w teledysku taka reakcja francuskiego przywódcy.
Na samym końcu też np. widać, że po całej imprezie trójka opuszcza dom i wyrusza na dalsze poszukiwania. Po drodze leżą porozrzucane cegły i w jednym ujęciu mamy widok na bloki z literami "B A B E L" (3:53), co jest prawdopodobnie nawiązaniem
  • Odpowiedz