Wpis z mikrobloga

@vorio: mam rację, wystarczy przejrzeć sobie badania nt dziedziczności takich zachowań

jeśli geny są odpowiedzialne za ~70% poziomu ryzyka to reklamy mają naprawdę bardzo mały wpływ
  • Odpowiedz
Hazard i narkomania wywodzą się z tej samej synagogi


@NiewidzialnyRycerz: ile to ja znam alkoholików abstynentów, co to nie wytrzymają tygodnia bez pochwalenia się jak to wygrali 20 zł w zdrapki, albo "prawie mieli piątkę" w totka, gdyby nie to że typowali liczby "obok" (tak jakby dla losowości miało znaczenie że jakaś liczba jest o jeden większa/mniejsza xD)
  • Odpowiedz
@badreligion66 z tych poznańskich ćpunów to już praktycznie celebrytów zrobili. Wszędzie ich pokazują. Jeszcze tylko kwiatów jak dla "covidowego pacjenta zero" brakuje.
  • Odpowiedz
jeśli geny są odpowiedzialne za ~70% poziomu ryzyka to reklamy mają naprawdę bardzo mały wpływ


@tyrytyty: Jakoś nie jestem przekonany. 30% to jednak dość sporo. Już nawet nie mówię, że jak masz skłonności do uzależnienia to nie znaczy, że na 100% po coś sięgniesz. Wydaje mi się, że jednak te reklamy mają wpływ. Zresztą, może od tego zacznijmy: po co są w ogóle reklamy? No chyba po to, żeby kogoś skłonić
  • Odpowiedz
Bardzo mnie bawią tytułu pokroju „fentanyl dotarł do Polski” xD on tu był już od dawna bo uwaga, to jest normalny lek stosowany w szpitalu i nie tylko. Jest to lek narkotyczny, przeciwbólowy jak morfina ale mam wrażenie że ludziom się wydaje że to jest jakaś nowa substancja z ulicy jak jakiś krokodyl czy coś
  • Odpowiedz
@sledz: środowisko wynika z genów, tj. to geny decydują w jaki sposób kształtujesz środowisko

wysyłasz europejczyków do afryki to masz tam cywilizację w przeciągu 50 lat, wysyłasz afrykańczyków do europy to cywilizacja się zwija

interakcje geny x środowisko są w większości badań bardzo słabe, taka gadka to typowa wymówka egalitarystów w momencie gdy przez ostatnie 10 lat wyszło tyle badań nt. dziedziczności różnych cech że nie da się zaprzeczyć decydującemu wpływowi
  • Odpowiedz
@tyrytyty: daj kogoś z podatnością na hazard, gdzie nie będzie gier hazardowych. Będzie hazardzistą? Mówimy o kimś nowo narodzonym, bez naleciałości kulturowych.
Kwestie temperamentne dziedziczymy owszem, ale to nie cechy charakteru. Geny i środowisko są w interakcji. Tyle.

Wyślij europejskie noworodki, będziesz miał nagle cywilizację? Wyślij afrykańskie dzieci na wychowanie do europejczyków.
Wiadome, ze jak dorosłych wyślesz, to będą kształtować środowisko,to jest dowód tego co mówię. Nie rozumiesz pojęć.
  • Odpowiedz
Wyślij europejskie noworodki, będziesz miał nagle cywilizację?


@sledz: tak

Wyślij afrykańskie dzieci na wychowanie do europejczyków.


toż tłumaczę. małpa niezależnie od środowiska nie nauczy się czytać a afrykańskie dziecko wychowywane przez europejczyków nie przeskoczy średniej 80IQ i większej skłonności do agresji od europejczyka.

Kwestie temperamentne dziedziczymy owszem, ale to nie cechy charakteru


dziedziczność cech charakteru to też ~70% a wpływ wychowania i kultury na nie jest dosłownie zerowy lub poniżej 10%.
  • Odpowiedz