Wpis z mikrobloga

Chciałem wynająć kajak gdzieś we #wroclaw i przepłynąć na jezioro Bajkał.
Znalazłem opis trasy tutaj, ale w pewnym momencie trzeba się przeprawić przez śluzę Opatowice, a nie mam pojęcia jak ten proces tam wygląda.
Czy ktoś coś takiego robił i będzie mógł się w skrócie podzielić jak to działa? Czy to jest płatne? Ewentualnie gdzie tam można ominąć śluzę i przenieść kajak na drugą stronę?
  • 19
  • Odpowiedz
@11211: Tak, jest płatne i działa normalnie tak jak każda inna śluza. Nie jest to drogie, ale za to zajmuje mnóstwo czasu, bo trzeba wypompować wodę, otworzyć śluzę i znowu dopompować wodę przed otwarciem jej po drugiej stronie.

Tuż przed śluzą jest dom na wodzie (zaznaczony na obrazku).

Myślę, że nie będzie żadnego problemu ze strony właścicieli, gdybyś do niego przybił i skorzystał z wyjścia na ścieżkę z kajakiem i ominął śluzę pieszo, a zaoszczędziłbyś w ten sposób dobre 20+
WykopX - @11211: Tak, jest płatne i działa normalnie tak jak każda inna śluza. Nie je...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
Nie jest to drogie, ale za to zajmuje mnóstwo czasu


@WykopX: wiesz ile to kosztuje? wczoraj właśnie przejeżdzałem nad Śluzą Bartoszowice i pompowali ten ogromny kanał dla jednej małej łódki xDD i tak patrzylem na to, jak to się może opłacać.
  • Odpowiedz
@swiadekkoronny no jest dokładnie tak jak mówisz. A skoro nie wiesz jak to działa, a jesteś w stanie opisać całą procedurę tylko z intuicji, to znaczy, że 1) jesteś w miarę inteligentny i 2) nie da się tego zrobić inaczej

Jedyna alternatywa jakiś mi przychodzi do głowy to byłaby taka, że przepompowują wodę 4 razy dziennie o konkretnych godzinach i trzeba się dostosować, żeby trafić.

No byłoby to chyba idiotyczne rozwiązanie, musisz przyznać :)
  • Odpowiedz
@WykopX po prostu ciężko mi ogarnąć, że wpływasz malutkim kajakiem, a oni specjalnie dla ciebie przepompowują jakieś metry sześcienne wody i biorą za to 5 zł xd
Jak tam się płaci? Przelewem z góry, czy gościowi z obsługi się podaje piątaka? xd
  • Odpowiedz
Przecież oni nie pompują wody, tylko ona sama wpływa z jednej i wypływa z drugiej strony.

Największy koszt to pensja operatora który tam siedzi.


@eeemil: tak, a te giga zapory i cały system ktory tym steruje to za 10zł pracuje nie?
Po prostu mowię, że ciekawei mnie koszt (ktoś powiedział, że tanio) bo wczoraj w tej ogromnej śluzie przeprawiali jedną dwuosobową łódeczkę.
Beszczebelny - >Przecież oni nie pompują wody, tylko ona sama wpływa z jednej i wypły...

źródło: Screenshot 2024-06-10 at 10-09-23 Śluza Bartoszowice - Szukaj w Google

Pobierz
  • Odpowiedz
@swiadekkoronny

przepompowują jakieś metry sześcienne wody i biorą za to 5 zł xdJak tam się płaci? Przelewem z góry, czy gościowi z obsługi się podaje piątaka? xd

No i widzisz, znowu zgadles.
Tak, płacisz gotówką (nie przelewem) panu, który przelewa wodę :)
  • Odpowiedz
giga zapory i cały system ktory tym steruje to za 10zł pracuje nie?


@Beszczebelny:

Pracuje może i tak - najwięcej energii zużywa oświetlenie.
Koszty remontów to już inna sprawa, idą z budżetu infrastruktury wodnej.
  • Odpowiedz
@WykopX @swiadekkoronny @Beszczebelny Pewnie żeby poznać konkretną cenę yltrzeba zadzwonić. Nr jest tu https://www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw/sluzy-zeglowne . Co do samego działania to nikt niczego tam nie pompuje. Łódka, kajak czy czym tam płyniesz wpływa do komory śluzy, wrota się zamykają, uchyla się wrota po drugiej stronie i woda wpływa lub wypływa w zależności od kierunku. Po wyrównaniu poziomów wrota po drugiej stronie są otwierane całkowicie i sobie płyniesz.
  • Odpowiedz
  • 0
@Viking- no tak, niefortunnie użyłem tych słów z pompowaniem i wypompowywaniem wody. Założyłem, że każdy dorosły człowiek wie na jakiej zasadzie działa "wpływanie/wypływanie" wody ze śluzy a wyrażenie "trzeba wylać wodę " jakoś mi nie pasowało :) @swiadekkoronny @eeemil
  • Odpowiedz
@11211: teoretycy sami tutaj, ja ci napisze z doswiadczenia
dzwonisz na sluze i mowisz ze chcesz sie wodowac w gore czy dol w zaleznosci w ktora strone plyniesz (najlepiej zadzwonic gdy juz widzisz sluze a nie gdy bedziesz pod wrotami, bo moze chwile potrwac przygotowanie)
chlop mowi ze ok git, przygotowuje. mozesz tez spytac z ktorej strony stanąć - lewa czy prawa, zwykle po tej stronie co jest budynek
wplywasz gdy masz zielone swiatlo. w komorze sluzy są drabiny, podplywasz do jednej i się łapiesz ręką
chlop podejdzie z siatką na kiju albo rzutką, wrzucasz tam mu hajs w gotowce najlepiej wyliczony 5.40zl
potem cie śluzują i
  • Odpowiedz