Wpis z mikrobloga

Mam od Orange telewizję z internetem. Funbox 6 od Orange stoi na parterze, przeciągnięty na piętro mam kabel eth (10m jeśli to istotne) do niego wpięty jest router asusa AX56U ustawiony w tryb AP (router tworzy sieć WiFi na piętrze) z Asusa idzie jeszcze kabel do switcha mercusys ms105g. Do switcha wpięty komputer, tv, dekoder do tv Orange (4k multi) i soundbar. Natomiast jest problem z telewizją Orange nie działa kilka kanałów m.in Polsat, Polsat sport1, TVP sport. Wygląda tak jakby był za wolny internet i obraz się zacina.
Wszystkie inne kanały działają bez problemu.
Włączę PC, kanały zaczynają działać to samo jak odepnę kabel od PC lub wyłączę komputer z prądu, wygląd jakby karta sieciowa przy wyłączonym PC wysyłała coś co zaburza sieć (dziwne, że tylko te kilka kanałów a cała reszta działa ok).

Wykluczam problemy z prędkością internetu, gry w multi bez problemu, prędkości maksymalne podczas testów zarówno na eth jak i wifi. Jak kanały nie działają streaming z apki zarówno na tv jak i z apki na dekoderze (netflix, hbo, disney, youtube) wszystko też w 4K leci bez żadnych problemów.

Co do tej pory zrobiłem :
1. Wymieniałem kable eth, zarówno przy PC , telewizorze i dekoderze.
2. Dekoder podłączony po wifi zamiast po kablu ten sam efekt.
3. Wyłączyłem w biosie oraz w Windowsie opcje odpowiadająca za wake on lan.
4. Aktualizacja sterów, oraz bios płyty głównej
5. Sprawdzone oba porty LAN 2.5 Gbit/s oraz 1 Gbit/s w płycie głównej (MSI B550 Tomahawk)
6. Przypisanie stałej adresacji do urządzeń wpiętych rj45
7. Reset Funboxa
8. Reset Asusa
9. Zamiana portów w miejscami w routerze i switchu
10. Przepiąłem kabel od PC zamiast do mercusysa wpiąłem do asusa

Nic z powyższych nie rozwiązało problemu.

Zgłoszenie do Orange nie rozwiązało problemu, technik przyjechał, nie wszedł nawet do domu tylko sprawdzał coś w skrzynce. Kolejne zgłoszenie skończy się pewnie płatną wizytą technika.

Co jeszcze mógłbym zweryfikować lub zrobić?

#siecikomputerowe #orange #komputery
  • 11
  • Odpowiedz
@xReapeR: Możesz w ten kabel wpiąć innego kompa, i sprawdzić czy będzie to samo, jak to samo to musi być coś specyficznie w Twoim kompie. Może masz jakieś dziadostwo na kompie które przesyła jakieś dane jak wyczuwa niskie obciążenie sieci? Turbo dziwny temat.
  • Odpowiedz
  • 3
@xReapeR tv Orange nie lubi jak się przez switche przechodzi, ewentualnie jeden switch L2, odpal kanał Tele5 (64) i zobacz czy jest okej, może być też problem z kodowaniem.
  • Odpowiedz
  • 2
@MrAndy: @Retsew Kolega @Zgrywajac_twardziela nakierował mnie na napięcie, zacząłem odpinać od wyłączonego PC wszystkie kable po kolei, nic to nie dało. Poszedłem dalej i zacząłem odpinać inne rzeczy od prądu, głośniki, monitory etc. W końcu doszedłem do kabla zasilającego do PC który był wpięty w gniazdko wifi Gosund sp111. Po usunięciu gniazda wygląda jakby problem się rozwiązał. Wszystkie kanały w Orange działają prawidłowo niezależnie czy PC jest włączony
  • Odpowiedz
@xReapeR: Próbowałeś samego mercesysa albo tego asusa zostawić z problematycznymi urządzeniami? Ewentualnie zrobić na Asusie podsieć dla tych urządzeń na piętrze i zobaczyć co się będzie działo.
  • Odpowiedz