Wpis z mikrobloga

Mam wrażenie, że przeszedł tutaj bez echa niezwykle ważny news w kontekście sprzętowego wspierania Ukrainy. Szwecja, Dania oraz Holandia podjęły decyzję o produkcji na rzecz Ukrainy 230 bojowych wozów piechoty CV90. Jest to ogromna liczba i dotyczy pojazdów z nowej produkcji, jednych z najlepszych w swojej klasie. Nie doszukałem się informacji o terminach dostaw, ale na pewno będą stosunkowo krótkie, gdyż sama Szwecja posiada ogromne moce produkcyjne. Jakiś czas temu deklarowali, że w razie potrzeby są w stanie produkować 1 nowy pojazd dziennie.

Moim zdaniem to krok milowy w zakresie wspierania Ukrainy. Nie jest to czyszczenie magazynów, tylko świeża, wojenna produkcja, która może trwać bez końca. Warto dodać, że na 2025 r. przewidziane są dostawy wielu innych typów sprzętu zamówionego dla Ukrainy w latach 2022-2023. Wśród nich jest np. 6 baterii systemu przeciwlotniczego NASAMS albo 18 haubic RCH-155 z Niemiec. Francja regularnie dostarcza nowe Caesary, podnosząc produkcję do prawie 100 sztuk rocznie.

Dzieje się to na co od dawna zwracano uwagę: poziom techniczny ukraińskiej armii regularnie wzrasta, z racji wymieniania zniszczonego sprzętu sowieckiego na zachodnie konstrukcje. W tym samym czasie Rosja dostarcza swojej armii coraz większy złom, degradowany sankcjami lub brakiem mocy produkcyjnych.

Jedynie brak jest perspektyw na nowe czołgi i Ukraina nadal będzie dostawała spadki z innych armii. Wydaje się jednak, że obecny konflikt bardziej premiuje BWP i to one grają pierwsze skrzypce w ukraińskim zmechu.

#ukraina
wjtk123 - Mam wrażenie, że przeszedł tutaj bez echa niezwykle ważny news w kontekście...

źródło: cv90

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • 5
@booze_epicure: To prawda, kwestie rekrutacyjne wymagają pilnej uwagi. Warto jednak wskazać, że zachodni sprzęt mocno limituje straty, czy to dzięki swojej konstrukcji zapewniającej przeżywalność załogi czy dzięki przewadze technicznej na polu walki. Tam gdzie załoga BMP-2 ginie na miejscu, załoga Bradleya/CV90 opuszcza pojazd i przesiada się do nowego, jeśli tylko jest dostępny.

Dlatego tak mnie boli, że poważne dostawy zaczęto tak późno. Ilu dzielnych ukraińskich żołnierzy mogłoby dzisiaj żyć, gdyby nie
  • Odpowiedz
W tym samym czasie Rosja dostarcza swojej armii coraz większy złom, degradowany sankcjami lub brakiem mocy produkcyjnych.


@wjtk123: Znowu myślenie zachodnią dogmatyczną percepcją. Ruscy po stokroć pospawają złom i wyślą kolejne 500k ludzi mając praktycznie zerowy wpływ na gospodarkę, zachód straci majątek na każdy nowoczesny sprzęt i przeszkolonego personelu ma coraz mniej.

Teraz połącz kropki i zadaj sobie pytanie, czy wojna zaczęła się 2 lata temu, czy zaczyna dopiero teraz. Jakim
  • Odpowiedz
  • 11
Ruscy po stokroć pospawają złom i wyślą kolejne 500k ludzi mając praktycznie zerowy wpływ na gospodarkę


@eeehhh: Onucowe fantazje i pustosłowie, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, w szczególności w zakresie gospodarki. Każdy dzień wojny to dla Rosji kolejny kamyk do katastrofy gospodarczej a brak poważnego sprzętu wynosi straty do niezastępowalnych rozmiarów.

I co niby pospawają? Widziałeś jakikolwiek raport ze stanu magazynów głębokiego składowania? Nie zastanawiało cię, dlaczego Rosjanie szturmują ukraińskie
  • Odpowiedz
@wjtk123: @ogotai: Dajcie mi jakieś dane gospodarcze o upadającej rosji zamiast adpersonam, tak po ludzku proszę. Chcecie dyskutować to dyskutujcie. Na prostym przykładzie nawet wykresy Dylewskiego 'zróbcie' mimo że typ tylko pokazuje ogólnoświatowe dane i źródła. Ponoć jest to zajebiście łatwe, więc to zróbcie.

I co niby pospawają? Widziałeś jakikolwiek raport ze stanu magazynów głębokiego składowania?


Wiem że już 2 lata temu miały im się rakiety skończyć i Himarsy atakują
  • Odpowiedz
  • 2
@eeehhh:

Dajcie mi jakieś dane gospodarcze o upadającej rosji zamiast adpersonam, tak po ludzku proszę. Chcecie dyskutować to dyskutujcie. Na prostym przykładzie nawet wykresy Dylewskiego 'zróbcie' mimo że typ tylko pokazuje ogólnoświatowe dane i źródła. Ponoć jest to zajebiście łatwe, więc to zróbcie.


Zaczynamy od poziomu ignorancji wedle którego prowadzenie pełnoskalowej wojny odbywa się bez wpływu na gospodarkę, więc kompletnie mnie nie interesuje marnowanie na ciebie czasu. Mam jeszcze do siebie
  • Odpowiedz
  • 3
@eeehhh: Chłopek-roztropek przyszedł tutaj z banałami i bredniami o ,,braku wpływu wojny na gospodarkę rosyjską" i myślał, że wszyscy będą dookoła niego skakać.
  • Odpowiedz
@wjtk123: gdyby wszystkie te obietnice i zapowiedzi się spełniały na Ukrainie zabrakłoby już chyba parkingów żeby cały ten sprzęt pomieścić. Dojdzie pewnie 1/5 z tego co obiecali z jakimś śmiesznym zapasem amunicji żeby jakiś minister mógł się pokazać w mediach i znowu terminy zaczną się przesuwać na kolejny rok.
  • Odpowiedz
@eeehhh: Chociażby to, że w Rosji brakuje jakieś 4,8 mln rąk do pracy, a trwająca wojna pogłębia to zjawisko coraz bardziej. Myślisz że dlaczego ruscy ściągają do armii tak wielu czarnoskórych najemników czy innych Hindusów? A no dlatego że boją się kolejnej fali mobilizacji, bo wiedzą że to się odbije gospodarce czkawką.
  • Odpowiedz