Wpis z mikrobloga

245 + 1 = 246

Tytuł: Wielki Projekt
Autor: Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Gatunek: popularnonaukowa
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788381255868
Tłumacz: Jarosław Włodarczyk
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 232
Chociaż chwilami poziom mojej wiedzy uniemożliwiał mi zrozumienie wszystkiego w pełni, książka bardzo mi się podobała.

Nie jest to absolutnie typowy podręcznik do fizyki. Jeden z najznakomitszych umysłów współczesnej nauki nie bierze niczego za pewnik, więc książka ta zdaje się być bardziej wywodem filozoficznym, niż treścią naukową. To z kolei powoduje, że książkę może przeczytać największy laik (na przykład ja), a wciąż z niej czerpać, zainteresować się i czegoś dowiedzieć. Trudne zawiłości fizyczne, przeplecione są dowcipami lub grą słów, przez co w opisie różnych praw fizycznych, możemy natknąć się na wzmiankę o pączku lub czerwonym winie. Kiedy umysł wyłączał mi się w co trudniejszych fragmentach, nagłe zdanie o czymś kompletnie niespodziewanym, wybudzało mnie z latergu.
Szacunek dla autorów, że nie uniżają osiągnięć naukowych poprzedników (nawet jeśli poprzednik żyjący 1000 lat wcześniej był w kompletnym błędzie), ani nie demaskują otwarcie braku Boga. Wszystkie możliwości rozpatrują w oparciu o dostępne dane i dowody, nie są jednak sędziami w sprawie i to czytelnikowi pozostawiają ostateczne decyzje.

Podsumowując, interesująca książka, filozoficzno-naukowa, otwierająca umysł na rozważania, ale ukazującą również w dość brutalny sposób prawdziwość założenia "wiem, że nic nie wiem".

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #popularnonaukowabookmeter
karolinana - 245 + 1 = 246

Tytuł: Wielki Projekt
Autor: Stephen Hawking, Leonard Mlo...

źródło: 724130-352x500

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach