Wpis z mikrobloga

Mam taką rozkmine. Rodzice mieszkają w niewielkim 80m2 domu na wsi. Ocieplony, współczesne 2 szybowe okna, starą prosta instalacja co z grubymi rurami, kotłem zasypowym. Ogrzewają się drewnem z ogrodu, sadu i od rodziny(palety, tartak) więc prawie za darmo. Wszystko ok za wyjątkiem potrzeby palenia codziennie na ciepla wodę latem.

Pomyślałem czy nie dałoby się zrobić takiego ukladu:

Pompa ciepla do cwu. Są takie 1kw mocy elektrycznej, 4kw cieplnej. Aby nie płacić za przeróbkę instalacji pomyślałem czy mozna byłoby zrobić spirale z węża na rurze pomiędzy kotłem a zasobnikiem cwu. Na to izolacja. Do tej spirali trafiałaby ciepla woda z tej pompy ciepła i ogrzewalalby wodę w instalacji C.O. na odcinku kociol-zasobnik C.W.U. Dzięki temu zimą można byłoby wspomoc ogrzewanie budynku z drugiej taryfy.

#dom #ogrzewanie #pc #pompaciepla #hydraulika #diy #majsterkowanie
#pytanie
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cotozazycie: jesli opał masz za pół darmo, do docieplanie prądem będzie zwiększało koszty. Na lato proponuje przemyśleć kolektor słoneczny. Mam założony na dachu i od maja do +-października mam cwu bez palenia w kotle i bez uruchamiania grzałki (nawet nie jest wpięta do gniazdka). Mieszkam blisko lasu i kolektor zaszedł mi pyłkami z drzew dzięki czemu temperatury są znośne. Bo gdy był nowy w upalne dni z prysznica najpierw szła
  • Odpowiedz
@cotozazycie: Kolektor nagrzewa wodę w wymienniku (przez wężownicę). Jeśli pojemność tego zbiornika jest wystarczająca, żeby starczyło na zapotrzebowanie gdy jest ciemno + poranek, to masz wodę ciepłą 24h/d. Ja wyłączam kocioł z prądu w maju, i podłączam dopiero we wrześniu (zależy od pogody, zdarzyło się ze i w październiku). W okresie letnim nic nie palę, tylko cała ciepła woda idzie w kolektorów
  • Odpowiedz
PV offgrid


@cotozazycie: zaletą jest to, że można ten prad użyć również do innych zastosowań, tylko czy instalacja potrzebna do podgrzania wody grzałką nie będzie droższa niż podgrzanie tej samej wody przez kolektory
  • Odpowiedz
  • 1
@Spojler22: Raczej nie, to są gotowe zestawy: panele pv, przetwornica 1fazowa z gniazdkiem 230v. Ciężko w sumie zasilac coś innego bo przy zachmurzeniu pewnie zanika napiecie. I to pewnie będzie najlepsze wyjście. Cena od 4000zl ale już nie pali się za prąd. Instalacji co też nie trzeba będzie przerabiać bo w zasobniku jest miejsce na grzałkę, która sam zamontuje.
  • Odpowiedz
@jackblackcanada: W nocy przepływowy będzie żarł prąd którego panele nie dostarczą. A zarówno kolektor jak i wymiennik z grzałką można podgrzać w dzień dzięki słońcu, a z ciepłej wody korzystać nocą
  • Odpowiedz
@wiecznybeton: Jest to możliwe, tylko czy to nie zniweluje działania pompy latem? Wtedy pompa będzie miała ochładzać, a kolektor będzie pompował ciepło do wymiennika gruntowego. Jeśli zaś wyłączysz kolektor z prądu latem, to trzeba go będzie też przykryć, bo temperatura płynu może grubo przekroczyć 100 C (chyba, że weźmiesz droższy, gdzie producent zadbał o zabezpieczenia przed przegrzaniem, ale w takim przypadku duzo dopłacisz do droższej aparatury dostosowanej do pogody letniej
  • Odpowiedz
@cotozazycie:

Już załapałem, problem to codzienne palenie :D

Nie napisałeś ilu litrowy zbiornik cwu teraz mają? Najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie to duży zbiornik cwu, zimą taki zbiornik będzie robił za bufor i będą mieli długo ciepłe kaloryfery i łagodniejsze ogrzewanie.
Ważne jest jeszcze w starych domach czy długo musisz czekać zanim ciepła woda zacznie lecieć po odkręceniu bo to zużywać potrafi bardzo dużo cwu i może się okazać że sama
  • Odpowiedz
  • 0
@ciasteczkowy_otwur:

Tak, głownie zastanawiam się w co zainwestować(bo być może kiedyś ten dom pójdzie pod wynajem) aby teraz nie musieli codzinnie palić dla CWU. Potem czy jeśli iść w tą pompę ciepła do CWU można ją podłączyć tak jak opisałem czyli wężownica na istniejącej rurze i izolacja na to. ALE teraz raczej skłaniam się albo ku solarom albo PV offgrid i grzałce do zbiornika.

Wymiana zasobnika kosztuje, teraz maja chyba
  • Odpowiedz
@cotozazycie:

A robiłeś test czy ta woda ona się faktycznie zużywa czy po prostu może stygnie bo są gdzieś straty? może zapotrzebowanie dla dwóch osób jest tak małe a woda po prostu stygnie bo ucieka gdzieś, w starych instalacjach jest czasami tak że ciepła woda z bojlera potrafi uciekać i ogrzewać jakiś element instalacji bo któryś zawór nie został zakręcony albo wynika z samej wadliwej budowy, kiedyś o tym tak
  • Odpowiedz