Wpis z mikrobloga

Zacząłem zwracać uwagę na używanie synonimów, wciąż powtarzam te same słowa. Czasem w książce zwracam uwagę na język. Powinienem wtedy przeanalizować i zanotować sobie wyrażenia, które uważam za przykłady pięknej polszczyzny. Tyle że nie wiem za bardzo, jak je notować. Chciałbym analizować składnię w takim samym stopniu, w jakim zwracam uwagę na fabułę, niestety nie potrafię tego robić z automatu. Zauważyłem, że przy książkach, do których wracam, styl autorów wchodzi jak w masełko. Szkoda, że są to takie archaizmy. Ciężko byłoby poznawać ludzi, mówiąc zastałym manietyzmem. Nauczyć się owej maniery jest niepodobne, lecz przybliżyć sobie nieco ów zamierzchły pedantyzm słowny można, czytając stare książki, heh. Nie ma sposobu, żeby zasób słownictwa na poziomie... przepraszam, Brauna, zdobyć na skróty(?) Wiem, że nie. Pamięci to ja nie mam dobrej. Zakładając, że problemem jest wyrobienie czytelnicze, ile czasu musiałbym powtarzać tych samych autorów, żeby coś weszło do głowy? Człowiek przejmuje słownictwo i sposób wypowiadania się od osób, z którymi przebywa. Masz określony krąg znajomych i z nimi rozmawiasz, wiesz jak mówią i to przejmujesz. Większość życia mieszkam z babcią, a kiedy z nią nie siedzę, jestem na emigracji - niesamowite, ile razy "#!$%@?" można usłyszeć w jednym zdaniu ( ͡° ʖ̯ ͡°) <Kaczuszka dla uwagi>
#ksiazki #literatura #jezykpolski #czytajzwykopem #grammarnazi
SaintWykopek - Zacząłem zwracać uwagę na używanie synonimów, wciąż powtarzam te same ...

źródło: temp_file1288086345099884143

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
Istnieją książki takie jak Piękny styl Stevena Pinkera, Słownik wyrazów obcych (ponoć studenci prawa się uczą na pamięć), przydatny może być słownik mitów kultury Kopalińskiego.
https://lubimyczytac.pl/ksiazki/k/65/jezykoznawstwo-nauka-o-literaturze? tutaj możesz sobie pofiltrować po malejącej liczbie ocen i może też coś się przyda.
Generalnie to warto się zastanowić co chcesz osiągnąć - nauczyć się staropolskiej mowy, pięknie pisać, używać poprawnej polszczyzny czy może pogłębić swoje zrozumienie kultury/literatury? Bo jeśli chodzi o imponowanie rozmówcom wyszukanym słownictwem,
  • Odpowiedz