Wpis z mikrobloga

Hej, jakie są opcje leczenia przy takim złamaniu prawej górnej piątki?

Czy odbudowa jakimś dobrym kompozytem (bezpośrednio lub nakładem) będzie tu możliwa?

Poniżej opis i zdjęcia z badania tomografii stożkowej (CBCT):

15 – ząb leczony kanałowo. Materiał cieniujący uwidoczniono w kanałach korzeniowych do ok.2,2mm od wierzchołka radiologicznego. Widoczne złamanie zęba w obrębie korony i ściany korzenia (do ok.3,5mm od brzegu szkliwa). Przebieg linii złamania skośny w kierunku od powierzchni zgryzowej ku podniebiennej. Widoczne rozejście się odłamów z separacją guzka podniebiennego. Dehiscencja blaszki kostnej podniebiennej. Obraz przyzębia wierzchołkowego bez uchwytnych cech patologicznych.


#stomatologia #dentysta #stomatolog #zeby
black-runner - Hej, jakie są opcje leczenia przy takim złamaniu prawej górnej piątki?...

źródło: RTG_15

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@black-runner: nie, kompozyt odpada, jedynie ceramika na cyrkonie jest tutaj opcją. Linia złamania przebiega nad kością, więc jest szansa odbudowy. Tylko musisz trafić do kogoś, kto umie to zrobić, czyli nie pierwszy lepszy dentysta. I ja bym przeleczyła ponownie kanałowo tego zęba przez zrobieniem korony.
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw:

nie, kompozyt odpada, jedynie ceramika na cyrkonie jest tutaj opcją.


Dlaczego? Popraw mnie jeśli się mylę, ale dla mnie korona ceramiczna na cyrkonie ma następujące wady:
1. Jest bardzo twarda (twardsza nawet od korony ceramicznej na metalu i tym bardziej od szkliwa) co może mieć negatywny wpływ na zdrowe żywe
  • Odpowiedz
@black-runner:

Cyrkon jest jako podbudowa, z zewnątrz olicowany jest ceramiką. To na chwile obecną najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie.
Ceramika ma w tym przypadku jedną bardzo ważną zaletę - jest obojętna dla tkanek, a kompozyt nie. Kompozyt będzie stale drażnił tkanki miękkie, bardzo lekko, ale mimo wszystko. Poza tym nie ma wystarczającej wytrzymałości żeby w pełni odbudować funkcję zęba.
No i ostatnie to kwestia zakładania korony - cement wybaczy jakieś zawilgocenie, kompozyt nie. Przy gakim złamaniu utrzymanie suchości pola zabiegowego będzie ekstremalnie trudne, a to nie pozwoli na prawidlową adhezję materiału do tkanek zęba(i mówię to jako osoba, której pasją jest ratowanie takich zębów ( ͡°
  • Odpowiedz
  • 0
@SkrytyZolw: Dzięki za wartościowe uwagi.

Ceramika ma w tym przypadku jedną bardzo ważną zaletę - jest obojętna dla tkanek, a kompozyt nie. Kompozyt będzie stale drażnił tkanki miękkie, bardzo lekko, ale mimo wszystko.


Ciekawe, mogłabyś rozwinąć? Chodzi o skurcz polimeryzacyjny oraz większą rozszerzalność temperaturową, co w dłuższej perspektywie prowadzi do rozszczelnienia połączenia adhezyjnego i nierówności, które w przypadku odbudowy poddziąsłowej drażnią dziąsło od wewnątrz? A może jakieś kwestie alergiczne związane z samym
  • Odpowiedz
@black-runner:

Ciekawe, mogłabyś rozwinąć? Chodzi o skurcz polimeryzacyjny oraz większą rozszerzalność temperaturową, co w dłuższej perspektywie prowadzi do rozszczelnienia połączenia adhezyjnego i nierówności, które w przypadku odbudowy poddziąsłowej drażnią dziąsło od wewnątrz?


Chodzi o sam materiał, żywice z kompozytów działają drażniącą (nawet jak się bonda kapnie na skórę przed rękawiczkę, to pojawia się podrażnienie na
  • Odpowiedz