Wpis z mikrobloga

@jabol6000: no akurat to w Średniowieczu tak nie było. Takie wczesne małzeństwa to były tylko wśrod wyższych sfer, a i były raczej białe. Średni wiek wychodzenia za mąż to było jakieś 18 lat, faceci to żenili się w wieku 25 lat średnio.
  • Odpowiedz
@jabol6000 Będę panem marudą i wspomnę, że małżeństwa nastolatków w średniowieczu były niezwykle rzadkie, właściwie występujące głównie wśród szlachty ;).
  • Odpowiedz
@Rasteris @wjtk123
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kobiety_w_%C5%9Bredniowieczu
Pod koniec średniowiecza, zgodnie z prawem kanonicznym, dla kobiet dolną granicą wieku dla zaręczyn było 7 lat, a małżeństwa 12 lat. Dla mężczyzn za wiek sprawny do zawarcia małżeństwa uważano 14 lat. Wczesne zawieranie małżeństw było typowe dla tych czasów ze względu na niską średnią długość życia i tym samym krótki okres młodości[4]. Kobiety często poślubiały znacznie starszych od siebie mężczyzn.
Kobiety często umierały w trakcie porodu
  • Odpowiedz
@pss8888 Ten średni wiek życia wynikał z tego, że dzieci masowo umierały i do dorosłości połowa jak nie więcej nie dożywała. Osoby osiągające dorosłość miały jeszcze kawał życia przed sobą. Ten wpis z wiki to taki chlopskorozumowy okropnie.
  • Odpowiedz
@pss8888: zdolność prawna, a średni wiek rzeczywisty to dwie rzeczy. A dziewczynka w wieku 13 - 14 lat miała większe szanse na problemy przy porodzie.
@Herubin nie taki kawał miał przed sobą. Jednak szkielety na cmentarzach w wieku sentilis to margines. Mało kto dożywał 50 lat. Nie wiem czy najmłodsze dzieci są wliczane do średniej.. Średni wiek był zdecydowanie niższy. Zresztą nawet przez ostatnie 30 lat średnia długosci życia
  • Odpowiedz
@Herubin
https://blog.sklepnihilnovi.pl/przyzwoite-1/2020/02/13/ile-sie-zylo-w-sredniowieczu/
Konkretne dane uzyskano głównie z badań średniowiecznych cmentarzy. Na przykład nekropolia Munsterhof w Zurychu, na której chowano mieszkańców od połowy IX wieku do końca XII, pozwoliła uzyskać informacje z wielu pochowków. Potwierdzono średni wiek pochowanych na 28 lat, dodajmy jednak, że na średnią wpływa bardzo niska przeżywalność noworodków, których umierała mniej więcej połowa. Jeśli ktoś dożył 20 lat, miał szansę na znacznie dłuższy żywot. Z analogicznych badań w Toruniu
  • Odpowiedz
@Rasteris Do sredniej liczy się każdego narodzonego. I nie pisałem nigdzie, że ludzie żyli długo jak teraz. Po prostu niektórzy widząc średni wiek 2x lat myślą że będąc przed 30 stałeś nad grobem wtedy.

Nawiasem mówiąc jednym z najważniejszych wynalazków wpływających na długość życia była lodówka. Zatrucia pokarmowe kiedyś stanowiły ścisła czołówkę zgonów.
  • Odpowiedz
Pod koniec średniowiecza, zgodnie z prawem kanonicznym, dla kobiet dolną granicą wieku dla zaręczyn było 7 lat, a małżeństwa 12 lat.


@pss8888: nie ma znaczenia. Zaręczali w wieku 7 lat żeby przypięczętować umowy. W wieku 12 ślub, ale kilka następnych nawet się nie widzieli kilka lat.
Zwykli ludzie żenili się normalnie. I tak jak ci wyżej piszą, śmiertelność noworodków, więc te 28 lat można dosłownie wyrzucić do kosza. Jak policzą
  • Odpowiedz
@Herubin: sporo dały ziemniaki. Solidna porcja kalorii, łatwo przechować i duże zbiory. W dodatku dobra karma dla świń. Większa dostępność żywnosci to rzadsze sięganie po podejrzaną żywność. Np. spadła liczba zatruć sporyszem..W Średniowieczu były całe epidemie tych zatruć. Mniej urodzajny rok, wilgoć. Zatrucia sporyszem powodowały czasami tysiące zgonów w jakimś regionie. Martwica tkanek, a potem związane z tym zakażenie.
No i nowe standardy związane z higieną i wiedzą o bakteriach. Spadła też śmiertelność noworodków, bo upowszechniło się mycie rąk wśród lekarzy (to wcale nie było takie oczywiste w XIX w.).
No i paradoksalnie mimo dwóch wojen światowych i milionów ofiar w XX w. szansa na śmierć w wyniku działań wojennych była niższa niż wcześniej. W stosunku do liczby ludności to był mniejszy procent.

Czytałem kilka prac dotyczących badań średniowiecznych cmentarzy. Tam są zwykle dane dotyczące wieku pochowanych. Podział jest na kilka grup. Po szkielecie nie da się określić dokładnie. Im starszy wiek tym mniejsza dokładność oznaczenia. Źródla historyczne dotyczą raczej warstw zamożniejszych, które żyły dłużej od średniej.
I nie jestem pewien tego wliczania najmłodszych do średniej. Spotkałem się z podawaniem osobnych średnich z dziećmi jak i obok średniej od
  • Odpowiedz