Wpis z mikrobloga

#komornik #prawo
Mam problem z komornikiem. Sprawa wygląda tak, że pewnego dnia zobaczyłem na koncie, że mam zajęcie na kwotę około 30 tysięcy złotych. Było to spowodowane tym, że miałem opóźnienie w spłacaniu rat firmie z którą wcześniej podpisałem ugodę. Zorientowałem się o tym kilka tygodni po tym jak doszło do zajęcia, gdyż byłem za granicą i nie korzystałem z polskiego konta. Przed tym faktem przelałem na konto firmy dwa przelewy, jeden został uwzględniony przez komornika, a drugi cały czas nie, a było to kilka miesięcy temu. Prawie całą resztę zaległości przelałem później komornikowi. Od jakiegoś pół roku komornik nie jest w stanie skontaktować się z wierzycielem i uwzględnić tego jednego przelewu jako zapłacony, co dwa tygodnie do niego dzwonię, za każdym razem ta sama gadke, cały czas nic nie wiem, dzwonię do nich, ale oni nie odbierają. Chcę mieć tą sprawę zamkniętą i odblokowane konto, a nie zamierzam przelewać komornikowi całej reszty jaka według zajęcia została do spłaty, skoro wierzyciel otrzymał jej część na swoje konto. Co robić w takiej sytuacji, próbować kontaktować się z wierzycielem, składać skargę na komornika?
  • 11
  • Odpowiedz
@ohjohny: skarga na komornika najprawdopodobniej nic nie da i zostanie przez sąd oddalona - komornik nie narusza przepisów, ma wręcz zakaz badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (art. 804 kpc). to wierzyciel winien złożyć wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego o kwoty, które wpłaciłeś do niego bezpośrednio. jeżeli tego nie zrobi, to z formalnych rozwiązań pozostaje ci złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego. z pozaformalnych rozwiązań to postaraj się skontaktować wierzycielem¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@ohjohny list polecony z zpo do wierzyciela z prośbą o złożenie do komornika wniosku o umorzenie postępowania na podstawie art. 825 kpc w związku z zapłatą całej należności. Licz się z tym, że komornikowi będą należały się koszty egzekucyjne z art 29.1 ukk, tj. 10% tej kwoty, którą wpłaciłeś bezpośrednio do wierzyciela.
  • Odpowiedz
@ohjohny tak, co do tej, którą wpłaciłeś. Ewentualnie zaplac to, co zostało u komornika z odjęciem tej kwoty, którą wpłaciłeś wierzycielowi. On przekaże wierzycielowi, więc ten będzie miał całość - i wtedy wniosek 825 na całość postępowania u komornika będzie “lepiej wyglądał”.
  • Odpowiedz
@ohjohny a najlepiej zadzwoń do komornika, żeby ustalić ile pozostało należności na rzecz wierzyciela. Wtedy odejmiesz to, co wpłaciłeś i wpłacisz różnicę plus 10% dla komornika od tej kwoty. Chodzi mi o to, żeby nie zabrakło paru złotych, bo wówczas wniosek 825 będzie bezprzedmiotowy.
  • Odpowiedz