Wpis z mikrobloga

Wyjaśni ktoś po co Chiny budowały całe puste miasta? U nas wiadomo betonowe złoto i główny powód to inwestycje podyktowane tym że "praca jest tylko w dużych miastach więc nakupię 10 mieszkań i będę żył jak pan na włościach" - albo wynajem, albo niech stoją puste i wzrastają na wartości.

Czy w Chinach jest ten sam mechanizm? Pompowanie PKB? Utrzymanie wysokiego poziomu zatrudnienia?

Jak to się ma do bankrutującego m.in. evergrande?

#nieruchomosci
  • 9
  • Odpowiedz
Wyjaśni ktoś po co Chiny budowały całe puste miasta?


@Phallusimpudicus: tych pustych miast nie było wcale dużo. Puste miasta były budowane gdzieś wewnątrz Chin, gdzie pracy nie było dużo i rząd chciał jakoś stymulować okolicę. Ogrom Chińczyków migrowała ze wsi do miast. Pompowano PKB przez to, tam ok 1/3 PKB to było budownictwo. Kult betonu był tam ogromny. Słuchałem jakiegoś gościa co mówił, że przyjechał do Chin i kupił mieszkania po
  • Odpowiedz
@Phallusimpudicus: Ludzie z hajsem inwestowali nadwyżki w beton więc deweloperzy budowali nowe miasta. Zapewne te miasta były zlecone przy okazji przez partie by przy okazji rozłdować spiętrzenie zbyt mocno rosnące na największych metropoliach. Część tych Ghost cities po mału rusza. Przy okazji pompowało to wskaźniki PKB oczywiście. Tam budowlanka stanowi ogromny udział.

Utrzymanie wysokiego poziomu zatrudnienia?


@Phallusimpudicus: To na pewno też.

Ale ogólnie przeinwestowali w infrastrukture i budynki.
Te wszystkie
  • Odpowiedz
@Phallusimpudicus: Zwykli ludzie w chinach nie mogli w nic inwestowac, wiec budowali sobie domy. Rzadna to pozwalal, bo gminy nie mialy swoich pieniedzy i utrzymywaly sie ze sprzedazy praw do ziemii itp.
W Chinach masz rodziny ktore maja kilka albo wiecej mieszkan, w Polsce sie podobnie robi.
  • Odpowiedz
@Phallusimpudicus: tu masz wytlumaczone, ten gosc jest najlepszy jesli chodzi o wyjasnianie spoleczenstwa chinskiego przez zachodni pryzmat (jest z RPA, mieszkal tam dlugo, mowi biegle po chinsku i wyemigrowal jak zaczela tam sie tworzyc puchatkowa dyktatura):

https://www.youtube.com/watch?v=wJ8JBTIVUVw

w skrocie - jest to spoleczenstwo o bardzo wysokiej sklonnosci do oszczedzania (w przeciwieństwie do amerykanow), a beton w panstwie autorytarnym, gdzie jeden dekret moze zmienic wszystko, dawal poczucie pewnosci. Teraz juz nie daje
  • Odpowiedz
@Phallusimpudicus: Chiny uruchomiły politykę ze wsi do miast. Zamiast ciągnąć prąd do wsi, budować drogę, szpital i światłowód, taniej wychodziło wybudować mieszkanie i przesiedlić chłopa małorolnego do miasta gdzie na się też nad nim kontrolę
  • Odpowiedz
Zamiast ciągnąć prąd do wsi, budować drogę, szpital i światłowód,


@kapitan-zbik-90: nie, po prostu w duzych miastach powstały fabryki, które daly prace. Ten schemat mial miejsce w XIX juz w Europie Zachodniej i USA. Nie wiem co szpital czy światłowód ma tu do rzeczy. Zawsze najwazniejsza jest praca, a nikt nie bedzie budowal fabryk w kazdej wsi.
  • Odpowiedz
a nikt nie bedzie budowal fabryk w kazdej wsi.


@Sabarolus: W każdej wsi to nie, ale przejedź się po prowincji w byłym RFN to na co drugiej wsi znajdziesz ogarniętą firmę która utrzymuje okolicznych wieśniaków.
  • Odpowiedz
tym, że to raczej wyjątek niż reguła


@Sabarolus: Nom, ale niestety tak się składa że nasz naród ma narodową obsesję/kompleksy na punkcie niemiaszków i akurat porównują się ze światowym topem.

No i potem coraz trudniej o podobne przykłady ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Sabarolus: Tak jest.
  • Odpowiedz