Wpis z mikrobloga

  • 0
@popik3: To tak jakbys kupowal akcje tylko zarabiasz wtedy kiedy cena akcji spada w dół. Zazwyczaj jest to grane na dźwigni. W skrócie ruletka w kasynie.
  • Odpowiedz
@popik3: Shortowanie (po polsku termin znany jako "krótka sprzedaż") polega na tym, że pożyczasz akcje, które sprzedajesz i musisz je odkupić później. Jeśli cena tych akcji spadnie to zarabiasz, chyba to rozumiesz.

Wyobraź sobie taką sytuację, że pożyczasz ode mnie akcje Mety żeby je shortować np. dzisiaj. Odkupujesz je za tydzień (cover'ujesz) i mi oddajesz: czy ma dla mnie znaczenie wówczas, że cena spadła? No nie, bo posiadam dalej to
  • Odpowiedz
@popik3: Shortowanie jest jak najbardziej spoko, ale niektórzy mają jakiś kompleks niedźwiedzia i się biorą ciągle za shortowanie nawet w okresie rynku byka, a tymczasem w okresie rynku byka powinno się przede wszystkim iść z głównym trendem, a nie przeciwko i łapać szczyty (które okazują się nie być szczytami).
Mówię, że jest spoko, ale większych spółek. Jak ktoś nie ogranicza ryzyka i otwiera ogromną pozycję na jakiejś małej spółce, to
  • Odpowiedz
@popik3: źle napisałeś. Shortowanie polega na sprzedaży akcji, których nie posiadasz i odkupieniu ich w pewnym czasie w przyszłości (można nawet od razu), a następnie na natychmiastowemu oddaniu ich.
  • Odpowiedz
@Reading1833 no ale sam sobie mogę to zrobić i wyjdzie na to samo: mam 100k PLN, kupuję dzisiaj za nie akcje Microsoft, natuchmiast je sprzedaje z postanowieniem że za tydzień je odkupię (tyle samo) akcje staniały o 10k PLN więc wydaje tylko 90k PLN i mam 10k PLN zysku, a nie czekaj, nie rozumiem xD
  • Odpowiedz
@popik3: o Jezusie, tak ci to tłumaczą, że o ja cie #!$%@? xD
Mechanika szortowania działa mniej więcej tak: pożyczasz ode mnie akcje spółki, natychmiast ją sprzedajesz za 100 zł, po np. dwóch tygodniach ceny akcji spadły i kupujesz ją za 70 zł, oddajesz mi tą akcję i masz 30 zł zysku.
Nie, nie możesz tego zrobić sam xD
  • Odpowiedz
@popik3: Jak sprzedajesz swoje akcje i je odkupujesz nawet taniej, to nie masz z tej operacji żadnego zysku. Wyobraź sobie, że sprzedajesz akcje za 200, a następnie odkupujesz za 170. Różnica to 30 i nie zarobiłeś na tej różnicy odkupując swoje akcje, a za to wciąż jesteś posiadaczem akcji, których cena może dalej spadać. Zarobisz wtedy jeśli shortujesz (sprzedajesz komuś akcje, które pożyczyłeś) za 200 i odkupujesz za 170 (czyli
  • Odpowiedz
@popik3 ten short nie został rozegrany, tak jak opisują ci to koledzy @Reading1833 i @jombsik mimo że mają rację co do mechaniki krótkiej sprzedaży. Gość ze screena kupił opcje put ze strike dość nisko w porównaniu do obecnej ceny, ale tam było gridowane więc dokładnie nie wiem. Expiry mial chyba na dzisiaj więc pozamiatane. Opcje kupil na rynku. Wystawcami są zazwyczaj instytucje, czasami retail.
  • Odpowiedz
no ale w drugą stronę to jak to działa jak nie mam z czego oddać? Jak zdrożeją te akcje i mojego wkładu nie da się odkupić?


@popik3: no właśnie, sam sobie odpowiedz na to pytanie. Załóżmy, że grasz longa (czyli po prostu kupujesz akcje). Kupujesz akcje za 100zł, spółka spadnie o 100% to w najgorszym razie stracisz cały hajs.
Ale jak szortujesz i kupisz za 100zł, a ona wystrzeli na
  • Odpowiedz