Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Wczoraj miałem odbiór techniczny mieszkania. W umowie i załączniku jest info, że standard wykończenie, to m.in. wysokość 2.7m. Okazało się nagle, że część garderoby za ma specjalną wnękę na wysokość 2.3m. Co ciekawe, sufit jest jakby podwieszany z gips-kartonu.

Na pytanie do typa od dewelopera co tam jest nad tym, pada odpowiedź "nie wiem, może jakaś instalacja do drugiej części bloku.

Oczywiście pojawia się już problem czy ta powierzchnia powinna być liczona do powierzchni. Wg niego tak, bo pomiar był robiony na wysokości 2.2m wg jakieś normy ISO. Po szybkim googlowaniu wychodzi, że takie miejsce jest miejscem pomocnicznym i nieużytkownym (za niskie).
Co ciekawe nie wpisał tej rzeczy do protokołu. Nawet nie wiem czy będę mógł to zlikwidować na własną rękę.

Stan faktyczny jest inny od tego w umowie. Dzisiaj lub w poniedziałek będę szedł by dopisał ten fakt. Trzymajcie kciuki, bo jestem lekko #!$%@?.

#patodeweloperka



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 3
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: sprawdz normy, nie wiem czy to jest aktualne

Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 do 2,20 [m] zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się (art. 16 ust 5 ustawy).


https://www.archon.pl/powierzchnia-uzytkowa-art-10500

Jezeli jest 2,30 (liczac od polozonej deski podlogowej) to wyglada na to, ze musisz za to zaplacic pelna
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @hu-nows też to ostatnio znalazłem. Z drugiej strony, prawo budowlane mówi o tym, że minimalna wysokość mieszkania to 2.5m (rozdział 5 "Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi", dziennik ustaw poz. 1225)

https://arslege.pl/wysokosc-pomieszczen-przeznaczonych-na-pobyt-ludzi/k218/a23219/

@Pasterz30 w umowie nie ma nic o tym mowy. Mam plany od architekta dewelopera i nic tam nie widzę by było oznaczone obniżenie sufitu. A żona chce mieć garderobę na 2.7m

  • Odpowiedz