Wpis z mikrobloga

  • 2
@haabero
W tym wątku
https://wykop.pl/wpis/76379027/niezla-patodeweloperka-w-katowice-przebijajaca-chy
Robienie wydmuszek nawet z XIX-wiecznych kamienic nie powinno mieć miejsca (co najwyżej jak wnętrze jest bardzo zniszczone), a tym bardziej starszych, bo ich mury są zwykle znacznie bardziej wiekowe niż wielokrotnie przerabiane fasady. Nawet w Warszawie warto mieć świadomość że starówka nie jest "makietą", bo raz że część kamienic się jako tako zachowała (najlepiej strona Dekerta), a dwa że nawet te najbardziej zrujnowane to nadal często nadbudowywano
  • Odpowiedz
  • 0
@haabero
Kamienica Krongolda to jeszcze przykład gdzie zrobienie z niej wydmuszki mogło być uzasadnione bo była latami zaniedbana, zresztą przynajmniej balustrady czy inne dekoracje klatki schodowej wymontowali/zrekonstruowali. Ale mimo wszystko nie powinno się tak robić, też zawsze mogły tam np.:być pod ilomaś warstwami tynku dekoracyjne malowidła, nie wiem czy to sprawdzili. Najlepszą renowacją były chyba Foksal 13-15, bo tam to ingerencje były niewielkie w stosunku do pieczołowitości odtwarzania detali.
Zresztą niektórzy to
Fennrir - @haabero
Kamienica Krongolda to jeszcze przykład gdzie zrobienie z niej wyd...

źródło: _dsc2103-hdr-gotowe

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@haabero
No tak Ghelamco sporo hajsu władowało, szkoda że z Senatorem (poza rekonstrukcją holu kasowego) czy innymi inwestycjami już tak nie było, bo ich biurowce są uważane za największe nudy. Z tego co patrzę to w przypadku Krongolda malunki na klatce też są, nie wiem czy jakoś zdjęli te oryginalne czy rekonstrukcje dawnych, mimo wybebeszenia kamienicy to i tak jest lepiej niż w większości tego typu "renowacji" gdzie w ogóle nic nie
Fennrir - @haabero
No tak Ghelamco sporo hajsu władowało, szkoda że z Senatorem (poza...

źródło: 93733-large

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fennrir @haabero O kurde! Właśnie przeczytałem ten wpis gdzie tyle osób popiera nadbudówki i robienie z 19 i 20 wiecznych kamienic wydmuszki i jestem w szoku. To tylko utwierdza mnie jak duża część społeczeństwa nie ma poczucia gustu i estetyki a tym bardziej brak szacunku do pięknej przedwojennej architektury. Turystów do miast nie przyciągają dzisiejsze współczesne klocki czy frankensteiny robione z przedwojennych kamienic. Mam czasem wrażenie, że dużo osób w Polsce rodzi
  • Odpowiedz
@beerus: ale np w takiej Brukseli bardzo dużo kamienic ma zachowane tylko np oryginalne fssady. W środku jest zupełnie nowoczesna. Dochodzijy tutaj do paradoksu łodzi Tezeusza
  • Odpowiedz
@haabero: Kiedyś mi śmignęła w internecie wydmuszka pięknej kamienicy chyba właśnie w Belgii ale jeśli jest tak jak mówisz, że jest tego "bardzo dużo" to słabo... chociaż jak myślę o Belgi to mam przed oczami wyburzenie przez nich pięknego zamku Miranda... We Francji, którą chwalę też był przypadek gdzie wyburzyli neogotycki kościół Chapelle Saint-Joseph w Lille żeby rozbudować kampus uniwersytetu... ale Belgia a szczególnie Francja broni się tym, że tam zabytek
  • Odpowiedz
  • 0
@beerus @haabero
Mimo wszystko kraje zachodnie mają nieporównywalnie więcej zabytków wysokiej klasy niż Polska, do tego wyszły trochę lepiej z II WŚ (akurat Belgia wyszła gorzej z pierwszej, bo takie Ypres było równie zniszczone co Warszawa podczas II WŚ, ale wtedy jeszcze obowiązywał historyzm, a modernizm był nurtem wąskiej grupki awangardzistów, więc najcenniejsze budowle odbudowano, resztę nowe, ale historyzująco więc wygląda zabytkowo, zresztą obecnie jak ma 100 lat to już jest zabytkowe)
Fennrir - @beerus @haabero
Mimo wszystko kraje zachodnie mają nieporównywalnie więcej...

źródło: pxoh1yr3hnx11

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
Zresztą Bruksela jest akurat antyprzykładem, a nie wzorem do naśladowania, nie bez powodu się mówi o "Brukselizacji"
https://en.wikipedia.org/wiki/Brusselization
Obecnie jest "tylko" fasadyzacja bo od lat 90. jest zakaz zupełnego wyburzania zabytkowych budynków, niemniej jednak Belgia to nadal nie powinien być wzór.
Tym bardziej że niektóre kamienice potrafią mieć w środku naprawdę niesamowite wnętrza, tutaj są np.:budynki przy Fredry
https://varsavianista.pl/index.php/2022/05/08/skromnosc-na-miare-epoki-czyli-o-wybranych-elementach-wystroju-banku-dyskontowego-przy-ul-fredry-8/
Które też w niektórych planach chciano wyburzyć, ale ostatecznie zrezygnowano (i całe szczęście)
  • Odpowiedz