Wpis z mikrobloga

Jak mam podłączyć żyrandol który ma kostkę na trzy przewody brązowy, żółty i po środku niebieski, natomiast z sufity mam cztery kable, brązowy czarny szary i żółty. Włącznik światła jest podwójny natomiast żyrandol jest tylko na jedną żarówkę.
#elektryka
LinQ - Jak mam podłączyć żyrandol który ma kostkę na trzy przewody brązowy, żółty i p...

źródło: temp_file1894152842651715900

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@LinQ w ochronny fazy nie ma? Jak wszystko jest ok to po prostu dajesz neutralny pod niebieski, żółto zielony pod ochronę, wybierasz jedną fazę pod brązowy, a wolną fazę musisz zaślepić sobie jakąś kostką/wago/taśmą
  • Odpowiedz
@LinQ: dobrze Ci sie zakodowało. Ale do takich lamp często dają taki właśnie kabel (brązowy/czarny/szary/PE) i jeden z "fazowych" dają jako neutralny. Jak masz kawałek niebieskiej taśmy możesz sobie oznaczyć na przyszłość. I tak naprawdę obydwa przewody fazowe z sufitu możesz razem wpiąć w L lampy, wtedy nieważne którym przyciskiem klikniesz to sie lampa zapali.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@melba tak chce zrobić, tylko właśnie przestraszyłem się tego szarego bo w kuchni i dwóch innych pokojach normalnie neutralny był niebieski
  • Odpowiedz
@LinQ: chyba często brakuje na hurtowniach takiego przewodu 2xL+N+PE i biorą 3xL+PE. Dla prądu żadna różnica jakie kolory xD
Polecam zawsze najpierw spradzić gdzie jest prąd, bo można się nieźle ździwić.
  • Odpowiedz
chyba często brakuje na hurtowniach takiego przewodu 2xL+N+PE


@melba: raczej nie brakuje, tylko masa elektryków w ch...ju to ma, no chyba że ktoś w markecie budowlanym kupuje, to faktycznie nie wiem po jakiego ch... zamawiają 4x1.5 z szarym, przecież to jest przewód na mega specjalne zastosowania
  • Odpowiedz
@LinQ: brązowy i czarny to faza, niebieski to neutralny a żółto-zielony to przewód ochronny. Wyprowadzenie jest dostosowane do oprawy oświetleniowej z dwoma zestawami żarówek. Jak masz taką oprawę to łączysz żarówki między brązowy a niebieski, i między czarny a niebieski. Jeśli oprawa zawiera tylko jedno źródło to wykorzystujesz tylko jedną parę(L-N). W zależności od klasy ochronności łączysz też przewód ochronny (lampy o metalowej obudowie).
Ale zanim zacznisz coś robić to
  • Odpowiedz