Wpis z mikrobloga

@serek_heterogenizowany: Zależy jak szeroko staniesz. Pewnie da się to policzyć - moim zdaniem obwód będzie wyglądał de facto tak (bo w najbardziej typowych układach TN przewód N jest de facto uziemiony.
Blacha - ma swój konkretny opór i ziemia - także.

P.S. Blacha stalowa będzie miała BARDZO niską rezystancję - licząc tylko to "między nogami" na 30 cm około 3/10000 Ohma. Człowiek to o ile pamiętam około 1 kOhma - liczone
bialy100k - @serek_heterogenizowany: Zależy jak szeroko staniesz. Pewnie da się to po...

źródło: blacha z prądem

Pobierz
  • Odpowiedz
@bialy100k: Brawo za rysunek. Rezystancja człowieka jest bardzo zróżnicowana. W tym przypadku spocone stopy i ich duża powierzchnia to gdzieś około 1400 omów. Blacha też problematyczna bo od ilości węgla i innych domieszek. Strzelam, że między stopami jest 0,1 oma. Próg czucia przepływu prądu to około 0,5 mA (niebezpieczne powyżej 12 mA). Napięcie musiałoby być pomiędzy stopami o wartości 0,7 V aby cokolwiek poczuć (ktoś kto bawił się dotykaniem językiem elektrod
  • Odpowiedz
@mtrxPlanck: Ja dla blachy stalowej liczyłem - założyłem długość stóp 30cm i odstęp między nimi też 30cm a grubość 1.5mm (zrobiłem kiedyś kalkulator ale dla trochę bardziej normalnych wartości - i już miałem wpisane wartości dla różnych materiałów). Oczywiście R rzeczywista będzie jeszcze mniejsza bo blacha jest jeszcze "szersza" niż stopy i tam też prąd płynie. Pewnie ze dwa razy.
bialy100k - @mtrxPlanck: Ja dla blachy stalowej liczyłem - założyłem długość stóp 30c...

źródło: roboczo2

Pobierz
  • Odpowiedz