Wpis z mikrobloga

@G06DbT Tak mi się zawsze wydawało że te ~730W to sensowna moc dla konia. Oczywiście raczej patrząc na jakiegoś statystycznie średniego konia i przyjmując średnią moc CIĄGŁĄ z jaką może pracować. Ale nie wiem jaką moc SZCZYTOWĄ, CHWILOWĄ mógłby wycisnąć najlepszy, najsilniejszy koń. Na pewno dużo więcej, ale 18 kW to nawet przy tych założeniach wydaje się dużo. Ale nie jestem ekspertem od koni to się zastanawiam.
  • Odpowiedz
@ZlodziejBilonownic: @CheSlaw No ok wg tego artykułu "Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Pewne jest, że szczytowa moc konia znacznie przekracza 12 KM. Udowodnili to w 1993 r. naukowcy na podstawie pracy opublikowanej w czasopiśmie Nature, którzy wykazali, że maksymalna moc mechaniczna na 1 kg mięśni to 100-200 W. Z kolei mięśnie szkieletowe u konia stanowią ok. 45 proc. całkowitej masy, choć podczas biegu jest wykorzystywane maksymalnie 30
  • Odpowiedz
  • 0
@yaroszek: w tym samym badaniu stwierdzili

for sustained activity, a work rate of about 1 hp (0.75 kW) per horse is consistent with agricultural advice from both the 19th and 20th centuries
  • Odpowiedz