Wpis z mikrobloga

Jaka jest obecnie sytuacja na rynku prawniczym po studiach? Praca za minimalną czy trzeba dopłacać?

Spotkałem znajomych którzy poszli na prawo i nikt nie pracuje w zawodzie. Jakieś HRy,coachingi i agencje reklamowe.

#prawo #praca
  • 7
  • Odpowiedz
@gracilis: Moim zdaniem poprawiła się trochę sytuacja aplikantów adwokackich i radcowskich, już chyba większość nie pracuje za darmo. Stosunkowo łatwo znaleźć pracę jako wczesny aplikant. Natomiast później jest gorzej.

W moim mieście wojewódzkim zarobki adwokatów/radców w kancelariach kształtują się w przedziale 6-9k brutto (lub netto + vat na b2b). Widzę, że jesteś lekarzem, no to patrząc porównawczo na rozporządzenie ministra zdrowia Ci pełnomocnicy zarabiają mniej więcej tyle co rezydent 1 roku. Chociaż pewnie rezydenci zarabiają więcej, bo rezydent ma tylko tyle podstawy i może dorobić. Popraw mnie jak coś.

Inna sprawa, że u mnie w mieście po prostu nie ma za bardzo ofert pracy dla radców/adwokatów. Także albo bierzesz taką ofertę, albo powodzenia na wolnym rynku i sam sobie szukaj klientów ( ͡°
  • Odpowiedz
cytowany tekst 6k brutto to można zarobić w pierwszym lepszym korpo po gownokierunku


Prawo trzeba obecnie również traktować w kategorii gównokierunku, chyba że ktoś został sędzią czy innym prokuratorem.

Inna sprawa, że oferty pracy są skupione w zasadzie w 50% w Warszawie, oraz oprócz tego w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Tam stawki są trochę lepsze, chociaż szału wciąż nie ma. Poza tymi miastami ofert pracy prawie nie ma, w związku z czym nie masz żadnej pozycji negocjacyjnej. Albo pracujesz za takie kwoty jak napisałem albo idziesz na własną działalność. Można próbować dorabiać sobie na jakiś stójkach czy innych dorywczych zleceniach.

źródło:
  • Odpowiedz