Wpis z mikrobloga

Hej, w piątek mam mieć wyrywaną górną ósemkę, która jakiś czas temu już sobie wyszła. Jak wygląda wyrwanie takiej ósemki? Czy jest to na takiej samej zasadzie jak każdy inny ząb, że poboli delikatnie i po kilku dniach będzie ok, czy wygląda to tak jak w przypadku zatrzymanej ósemki i będę cierpieć przez następny tydzień?
#stomatologia
  • 33
  • Odpowiedz
@Yssuna po dolnej ósemce miałem komplikacje bo nie dał antybiotyku. 2 dni próbowałem zgodnej z zaleceniami tylko przeciwbólowe, drugiego dnia już miałem gardło spuchnięte, dopiero po 48h dostałem antybiotyk w innej placówce, ale nie pomogło i po 72h operacja usunięcia zapalenia ropnego, bo już nie mogłem oddychać. Więc każdy inaczej, mój przypadek podobno rzadki mimo iż to pierwszy wyrwany ząb w życiu i tylko dlatego, że krzywo rósł, ale juz wiem,
  • Odpowiedz
@Cygan_Wojtus: nie ma wskazań do standardowego podania antybiotyku przy usuwaniu ósemki. Bardzo dobrze, że tegocnie zrobił jeśli nie miał ku temu wskazań. To nie cukierki. A to że potem rozwinęło się zapalenie to inna kwestia.
  • Odpowiedz
@Yssuna ja miałem rwana górna piątkę to mi się suchy zębodół zrobił i z 2 tygodnie cierpiałem i jeździłem na wizyty żeby mi dziąsło rozszarpywali xD myślę, że z 8 może być podobne ryzyko
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw w szpitalu wskazali parę wskazań: szycie, temperatura na zewnątrz, ząb był przyklejony do kości i poszedł razem z nią. Poza tym spokojnie można dać antybiotyk i powiedzieć: „proszę zakupić dopiero jakby pojawiły się te objawy”, a nie zostawiać pacjenta na weekend samemu :)
  • Odpowiedz
@Yssuna
ja z kolei miałem wyrywane 4 ósemki, dwie po lewej i później dwie po prawej. Nie miałem żadnych komplikacji.
Jak dostałem ketonal (przeciwbólowy), to kupiłem, bo mnie nastraszyli, że będzie boleć, ale w zasadzie to nie byłem pewien czy mnie boli czy nie, więc nie brałem i w zasadzie to nie bolało. Ale wydaje mi się, że byłem jakimś szczególnym przypadkiem. Pilnowałem się zaleceń, uważałem na skrzepy, troszkę zmieniłem dietę.
  • Odpowiedz
@Cygan_Wojtus: no to jak usuwam na weekend to dokładnie tak robię. Temperatura na zewnątrz wskazanie do podania antybiotyku...? Nic z tego co wymieniłeś nie jest. Możesz się sam przekonać, tu masz wytyczne obowiązujące każdego dentystę. Usuwanie ósemek to strona 10. Wskażesz fragment mówiący o tym co wymieniłeś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

rekomendacja szczegółowa dotycząca antybiotykowej profilaktyki zakażeń miejsca operowanego w chirurgii zęba mądrości

Nie zaleca
  • Odpowiedz
@Yssuna: zależy czy będzie rwała baba czy chłop, baba nie ma siły więc #!$%@? pół mordy tydzień na ketonalu i silnej płukance to minimum a chłop to na luza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
@Yssuna: miałam do aparatu wyrywane i ogólnie wszystko poszlo ok. Bolało ze 2 dni. Opochlizna dużej była. Bez antybiotyku, mój dentysta nie praktykuje dawania na wszelki wypadek. Ale były szwy ( nie wiem czy to standard).Dolna 8 byla gorsza do wyrwania z tego co pamiętam i gorzej to zniosłam.
  • Odpowiedz
@Yssuna: stomatolog robi 3 zastrzyki w dziąsło, chwilę czeka, później trochę chwyci ząb szczypcami i go rozchwieje, następnie na zasadzie dźwigni wyciągnie z dziąsła. Wkłada do dziury kompres i czasami daje lód do okładania policzka. U mnie wyrwanie ósemki z zegarkiem w ręki trwało jakieś 3 minuty. Do domu dostajesz dodatkowy kompres, który musisz wymienić po 30 minutach i tyle. Po dwóch godzinach jesz papki drugą stroną szczęki, a po
  • Odpowiedz
@Yssuna: Mordo, w gimbazie zamontowali mi amalgatową plombę. Amalgamat ma to do siebie, że z casem puchnie. W moim przypadku spuchł tak, że rozszerzający się ząb zrósł się korzeniem z kością szczęki. Ból pojawił się z dnia na dzień, ząb wyglądał z zewnątrz na zdrowego. Dentysta stwierdził, że stan zapalny jest w korzeniu i trzeba rwać. Rwanie bez znieczulenia bo ten stary dziad stwierdził, że musi wiedzieć kiedy korzeń wyrwie.
  • Odpowiedz
@Yssuna wczoraj miałem wyrywaną górną ósemkę, więc jeszcze na gorąco: samo usuwanie zęba okrutnie nieprzyjemne- wrażenie jakby szczęka miała mi pęknąć. Wczoraj przykładałem lód, nie jadłem już nic, dzisiaj jestem po pierwszym posiłku (krem z pomidorów z mozzarellą- polecam) i jest raczej spoko. Najważniejsze żeby nie płukać ust, bo tam w spokoju musi się utwardzać skrzep, żeby dziura po zębie zarosła.
  • Odpowiedz
@Yssuna: moja górna ósemka (jedyna jak na razie wyrwana) wyszła w niecałą minutę, odrobinę dłużej niż trwało podawanie znieczulenia. Zębodół mnie bolał jeszcze potem kilka dni, ale ogólnie dostępne przeciwbólowe wystarczyły. Wszystko zależy od organizmu, budowy korzeni, od tego jak mocno siedzi itd. Wydaje mi się, że górne częściej wychodzą bez większych problemów, a to przy dolnych zwykle jest więcej manewrowania, ale to też zależy od Twojego uzębienia i bardziej
  • Odpowiedz