Wpis z mikrobloga

Hej, czy ktoΕ› z zebranych hejtowiczΓ³w stawiaΕ‚ swoje wΕ‚asne forum? πŸ˜€ ChciaΕ‚bym zrobiΔ‡ forum rΔ™kodzielnicze z prawdziwego zdarzenia.

Mam doΕ›Δ‡ "nowego" internetu, #!$%@?Δ‡ facebooka i to co uczyniΕ‚(liΕ›my) z tΔ… krainΔ… - od lekko dwΓ³ch lat noszΔ™ siΔ™ z zamiarem stworzenia staroszkolnego forum ale w nowoczesnej otoczce dotyczΔ…cego rΔ™kodzielnikΓ³w.

Udzielam się po różnych grupkach "żywicznych" ale ogólnie jest tam dramat, wiem że tylko moderowane forum ma sens w takich niszach, bo wtedy naprawdę możemy pomagać własną wiedzą, a nie patrzeć jak inni przeszkadzają xD
Kurde mam peΕ‚no fajnych rΔ™kodzielnikΓ³w pod rΔ™kΔ… - domorosΕ‚ego kaletnika, mΓ³j sΔ…siad warsztatowy jest ceramikiem, jeszcze inny sΔ…siad naprawia gΕ‚oΕ›niki. Wszyscy majΔ… COŚ do dodania, a nie digitalizujemy takiej wiedzy.

Ba, sam czasem zapominam o niektórych rzeczach które przerabiałem samemu w pracowni i zacząłem sobie różne rzeczy zapisywać, takie miejsce to niezły sposób żeby po godzinach trochę "usystematyzować" własną wiedzę czego wiem że potrzebuję.

FajnΔ… tematycznΔ… domenΔ™ mam, hosting od lat bo mam swΓ³j ecommerce przecieΕΌ ale moΕΌe ktoΕ› juΕΌ przeszedΕ‚ tΔ™ drogΔ™ i ma jakieΕ› wskazΓ³wki dla mnie w temacie wΕ‚asnego forum?

Opcje ktΓ³re rozpatrujΔ™:
1) FLARUM - opensource, ale przerasta mnie chyba instalacja tego na wΕ‚asnym hostingu, chociaΕΌ tylko spojrzaΕ‚em na instrukcjΔ™ wiΔ™c moΕΌe daΕ‚bym radΔ™ bez jakiegokolwiek skilla xD
2) Simple Machines Forum - jak to mΓ³j niezawodny reasercher opisaΕ‚ (dziΔ™ki ktΓ³remu w ogΓ³le siΔ™ wziΔ…Ε‚em w koΕ„cu za ten temat po latach) takie phpBB by Przemo ale na sterydach
3) Nie cisnąć w forum na własnym serwerze tylko skorzystać z zewnętrznego rozwiązania i tu skłaniam się ku Redditowi bo moderacja całości jest ułatwiona a już i tak się tam udzielam czasami no albo darmowe fora.

JakieΕ› rady?
#rozkminkrzaka #rekodzielo #forum
bkwas - Hej, czy ktoΕ› z zebranych hejtowiczΓ³w stawiaΕ‚ swoje wΕ‚asne forum? πŸ˜€ ChciaΕ‚by...

ΕΊrΓ³dΕ‚o: 63d256deead54

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@bkwas #!$%@?Δ‡ grupy na fb! Sam Ε›migam po forach ale ja to 50+ wiΔ™c tylko starocie mnie krΔ™cΔ… ( Ν‘ΒΊ ΝœΚ–Ν‘ΒΊ)
Od ponad 10 lat Ε›migam na jednym z for motoryzacyjnych i tam wΕ‚aΕ›nie jest ideolo jeΕΌeli chodzi o zdobywanie wiedzy. Wszystko jest poukΕ‚adane dziaΕ‚ami, modelami itd. Na grupach fb wieczne te same pytania. A na forach wchodzisz w odpowiedni dziaΕ‚ i cyk wszystko wyjaΕ›nione i
kupczyk - @bkwas #!$%@?Δ‡ grupy na fb! Sam Ε›migam po forach ale ja to 50+ wiΔ™c tylko s...

ΕΊrΓ³dΕ‚o: temp_file3540683639858977172

Pobierz
  • Odpowiedz
@bkwas: StawiaΕ‚em i to nie jedno, obecnie jedno nadal przy ΕΌyciu utrzymujΔ™ a drugie dopiero co wyΕ‚Δ…czyΕ‚em.
GΕ‚ownie korzystaΕ‚em z MyBB i phpBB. SzczegΓ³lnie to drugie polecam, bo jest nadal rozwijane i ma od groma pluginΓ³w.
Instalacja jest mega prosta, kopiujesz pliki i odpalasz przez przeglądarkę instalator. Jedynie co to musisz bazę danych ogarnać na hostingu.
  • Odpowiedz
  • 0
@raven4444: Ok, sprawdzΔ™ jak to wyglΔ…da w takim razie, bo od Flarum siΔ™ niestety odbiΕ‚em na razie.,

A masz doΕ›wiadczenie moΕΌe jak wΕ‚aΕ›nie w kwestii wrzucania zdjΔ™Δ‡ ktΓ³rΔ… podjΔ…Ε‚ @kupczyk?
Bo mnie teΕΌ to zawsze irytowaΕ‚o, ΕΌe nie waΕΌne z jakiego hosta by siΔ™ skorzystaΕ‚o, zdjΔ™cia w koΕ„cu i tak znikaΕ‚y i finalnie czΔ™Ε›Δ‡ wΔ…tku szΕ‚a w piach, bo bez zdjΔ™cia wΔ…tek gubiΕ‚ sens.

Problemem podejrzewam, ΕΌe jest
  • Odpowiedz
@bkwas na tym forum co pisaΕ‚em jest limit 1MB na zdjΔ™cie. No coΕ› za coΕ›. Przynajmniej sΔ… zdjΔ™cia wstawiane 15 lat temu. Forum prowadzi kolega i ma wΕ‚asny serwer w domu.
  • Odpowiedz
  • 0
@kupczyk: I coś czuję, że tak trzeba będzie zrobić - początek zwykły hosting, a jeśli w ogóle forum miałoby się jakkolwiek rozrosnąć to serwer w domu z UPS, teraz to są tak tanie rzeczy (często z odzysku więc idealnie mój temat : D) że to nie jest żaden problem.

Ok, to kierunek jakiΕ› mam, dziΔ™ki bardzo :)
  • Odpowiedz
@bkwas: tak jak mówisz, z grafikami jest zawsze cyrk, bo hostingi albo padają, albo odpalają jakieś płatne protokoły i usuwają wszystko. Więc musisz brać na klatę hostowanie tego, nie kojarzę szczerze mówiąc, czy któreś forum umie od razy kompresować zdjęcia do jakiegoś webp/jpg. Tutaj jeszcze masz haczyk, że takie grafiki mogę spalić cały transfer na hostingu i w ogóle hosting może nie wyrabiać z ładowaniem komfortowym strony.
Wiadomo wszystko jest
  • Odpowiedz
@bkwas: Ten mem pokazuje wΕ‚aΕ›nie akurat jednΔ… z wad forΓ³w spoΕ‚ecznoΕ›ciowych. OdkryΕ‚eΕ› np., ΕΌe z twoim krzakiem koΕ‚o domu coΕ› dziwnego siΔ™ dzieje, wiΔ™c szukasz informacji na jakimΕ› duΕΌym, popularnym forum ogrodniczym. No i owszem znajdujesz, ΕΌe ktoΕ› kiedyΕ› wstawiΕ‚ tam zdjΔ™cie roΕ›liny z podobnie wyglΔ…dajΔ…cymi objawami, ale w odpowiedzi dosΕ‚aΕ‚: od GraΕΌynki nr. 1 tekst "ojej, ale masz piΔ™kne te begonie tam z tyΕ‚u", od GraΕΌynki nr 2 "hehe,
  • Odpowiedz
  • 0
@raven4444: WΕ‚aΕ›nie nie chcΔ™ iΕ›Δ‡ w pΓ³Ε‚Ε›rodki - juΕΌ po przemyΕ›leniach tylko forum i to mocno moderowane wchodzi w grΔ™ ΕΌeby caΕ‚oΕ›Δ‡ miaΕ‚a jakikolwiek sens. O Discordzie myΕ›laΕ‚em, ale pΓ³ΕΊniej doszΕ‚o do mnie ΕΌe to teΕΌ narzΔ™dzie ktΓ³re jest mocno zewnΔ™trzne i w zasadzie cholera wie co bΔ™dzie z nim za 3 lata, a co wΕ‚asna domena i hosting to jednak wΕ‚asne ;)

Kierunek przynajmniej jakiΕ› mam, porozmawiam ze znajomymi
  • Odpowiedz
  • 1
@niecodziennyszczon: No i mamy wspΓ³lne wnioski - moderowanie i to brutalne.

Od początku jak myślałem o forum rękodzielniczym miałem z tyłu głowy nadrzędny punkt: POMAGAĆ, NIE PRZESZKADZAĆ. I myślę, że jeśli takie forum miałoby powstać to tylko w myśl tej zasady.

Więc jeśli jest wątek na dany temat -> wszystko co niezwiązane z automatu wypada. Ale mam świadomość że gdy mówimy o forum dla 100 osób to jest do zrobienia, ale już przy 1000 zaczyna się robić burdel. Tylko mam wrażenie, że fora zbyt słabo komunikowały swoje własne wizje, teraz jest jednak łatwiej i jeśli zadba się o to na początku później poniekąd ludzie sami zaczynają pilnować porządku bo widzą że on
  • Odpowiedz
@bkwas: to pal phpBB przez to, ΕΌe jest obecnie najmocniej wspierane i rozwijane. ChwilΔ™ podΕ‚ubiesz, pluginy dorzucisz i bΔ™dzie git gud. Tylko wymuΕ› na ludziach hostowanie fotek jako zaΕ‚Δ…cznikΓ³w.
  • Odpowiedz