Wpis z mikrobloga

Hej, czy ktoΕ› z zebranych hejtowiczΓ³w stawiaΕ‚ swoje wΕ‚asne forum? πŸ˜€ ChciaΕ‚bym zrobiΔ‡ forum rΔ™kodzielnicze z prawdziwego zdarzenia.

Mam doΕ›Δ‡ "nowego" internetu, #!$%@?Δ‡ facebooka i to co uczyniΕ‚(liΕ›my) z tΔ… krainΔ… - od lekko dwΓ³ch lat noszΔ™ siΔ™ z zamiarem stworzenia staroszkolnego forum ale w nowoczesnej otoczce dotyczΔ…cego rΔ™kodzielnikΓ³w.

Udzielam się po różnych grupkach "żywicznych" ale ogólnie jest tam dramat, wiem że tylko moderowane forum ma sens w takich niszach, bo wtedy naprawdę możemy pomagać własną wiedzą, a nie patrzeć jak inni przeszkadzają xD
Kurde mam peΕ‚no fajnych rΔ™kodzielnikΓ³w pod rΔ™kΔ… - domorosΕ‚ego kaletnika, mΓ³j sΔ…siad warsztatowy jest ceramikiem, jeszcze inny sΔ…siad naprawia gΕ‚oΕ›niki. Wszyscy majΔ… COŚ do dodania, a nie digitalizujemy takiej wiedzy.

Ba, sam czasem zapominam o niektórych rzeczach które przerabiałem samemu w pracowni i zacząłem sobie różne rzeczy zapisywać, takie miejsce to niezły sposób żeby po godzinach trochę "usystematyzować" własną wiedzę czego wiem że potrzebuję.

FajnΔ… tematycznΔ… domenΔ™ mam, hosting od lat bo mam swΓ³j ecommerce przecieΕΌ ale moΕΌe ktoΕ› juΕΌ przeszedΕ‚ tΔ™ drogΔ™ i ma jakieΕ› wskazΓ³wki dla mnie w temacie wΕ‚asnego forum?

Opcje ktΓ³re rozpatrujΔ™:
1) FLARUM - opensource, ale przerasta mnie chyba instalacja tego na wΕ‚asnym hostingu, chociaΕΌ tylko spojrzaΕ‚em na instrukcjΔ™ wiΔ™c moΕΌe daΕ‚bym radΔ™ bez jakiegokolwiek skilla xD
2) Simple Machines Forum - jak to mΓ³j niezawodny reasercher opisaΕ‚ (dziΔ™ki ktΓ³remu w ogΓ³le siΔ™ wziΔ…Ε‚em w koΕ„cu za ten temat po latach) takie phpBB by Przemo ale na sterydach
3) Nie cisnąć w forum na własnym serwerze tylko skorzystać z zewnętrznego rozwiązania i tu skłaniam się ku Redditowi bo moderacja całości jest ułatwiona a już i tak się tam udzielam czasami no albo darmowe fora.

JakieΕ› rady?
#rozkminkrzaka #rekodzielo #forum
bkwas - Hej, czy ktoΕ› z zebranych hejtowiczΓ³w stawiaΕ‚ swoje wΕ‚asne forum? πŸ˜€ ChciaΕ‚by...

ΕΊrΓ³dΕ‚o: 63d256deead54

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@bkwas #!$%@?Δ‡ grupy na fb! Sam Ε›migam po forach ale ja to 50+ wiΔ™c tylko starocie mnie krΔ™cΔ… ( Ν‘ΒΊ ΝœΚ–Ν‘ΒΊ)
Od ponad 10 lat Ε›migam na jednym z for motoryzacyjnych i tam wΕ‚aΕ›nie jest ideolo jeΕΌeli chodzi o zdobywanie wiedzy. Wszystko jest poukΕ‚adane dziaΕ‚ami, modelami itd. Na grupach fb wieczne te same pytania. A na forach wchodzisz w odpowiedni dziaΕ‚ i cyk wszystko wyjaΕ›nione i ze
kupczyk - @bkwas #!$%@?Δ‡ grupy na fb! Sam Ε›migam po forach ale ja to 50+ wiΔ™c tylko s...

ΕΊrΓ³dΕ‚o: temp_file3540683639858977172

Pobierz
  • Odpowiedz
@bkwas: StawiaΕ‚em i to nie jedno, obecnie jedno nadal przy ΕΌyciu utrzymujΔ™ a drugie dopiero co wyΕ‚Δ…czyΕ‚em.
GΕ‚ownie korzystaΕ‚em z MyBB i phpBB. SzczegΓ³lnie to drugie polecam, bo jest nadal rozwijane i ma od groma pluginΓ³w.
Instalacja jest mega prosta, kopiujesz pliki i odpalasz przez przeglądarkę instalator. Jedynie co to musisz bazę danych ogarnać na hostingu.
  • Odpowiedz
  • 0
@raven4444: Ok, sprawdzΔ™ jak to wyglΔ…da w takim razie, bo od Flarum siΔ™ niestety odbiΕ‚em na razie.,

A masz doΕ›wiadczenie moΕΌe jak wΕ‚aΕ›nie w kwestii wrzucania zdjΔ™Δ‡ ktΓ³rΔ… podjΔ…Ε‚ @kupczyk?
Bo mnie teΕΌ to zawsze irytowaΕ‚o, ΕΌe nie waΕΌne z jakiego hosta by siΔ™ skorzystaΕ‚o, zdjΔ™cia w koΕ„cu i tak znikaΕ‚y i finalnie czΔ™Ε›Δ‡ wΔ…tku szΕ‚a w piach, bo bez zdjΔ™cia wΔ…tek gubiΕ‚ sens.

Problemem podejrzewam, ΕΌe jest jak zawsze
  • Odpowiedz
@bkwas na tym forum co pisaΕ‚em jest limit 1MB na zdjΔ™cie. No coΕ› za coΕ›. Przynajmniej sΔ… zdjΔ™cia wstawiane 15 lat temu. Forum prowadzi kolega i ma wΕ‚asny serwer w domu.
  • Odpowiedz
  • 0
@kupczyk: I coś czuję, że tak trzeba będzie zrobić - początek zwykły hosting, a jeśli w ogóle forum miałoby się jakkolwiek rozrosnąć to serwer w domu z UPS, teraz to są tak tanie rzeczy (często z odzysku więc idealnie mój temat : D) że to nie jest żaden problem.

Ok, to kierunek jakiΕ› mam, dziΔ™ki bardzo :)
  • Odpowiedz
@bkwas: tak jak mówisz, z grafikami jest zawsze cyrk, bo hostingi albo padają, albo odpalają jakieś płatne protokoły i usuwają wszystko. Więc musisz brać na klatę hostowanie tego, nie kojarzę szczerze mówiąc, czy któreś forum umie od razy kompresować zdjęcia do jakiegoś webp/jpg. Tutaj jeszcze masz haczyk, że takie grafiki mogę spalić cały transfer na hostingu i w ogóle hosting może nie wyrabiać z ładowaniem komfortowym strony.
Wiadomo wszystko jest do
  • Odpowiedz
@bkwas: Ten mem pokazuje wΕ‚aΕ›nie akurat jednΔ… z wad forΓ³w spoΕ‚ecznoΕ›ciowych. OdkryΕ‚eΕ› np., ΕΌe z twoim krzakiem koΕ‚o domu coΕ› dziwnego siΔ™ dzieje, wiΔ™c szukasz informacji na jakimΕ› duΕΌym, popularnym forum ogrodniczym. No i owszem znajdujesz, ΕΌe ktoΕ› kiedyΕ› wstawiΕ‚ tam zdjΔ™cie roΕ›liny z podobnie wyglΔ…dajΔ…cymi objawami, ale w odpowiedzi dosΕ‚aΕ‚: od GraΕΌynki nr. 1 tekst "ojej, ale masz piΔ™kne te begonie tam z tyΕ‚u", od GraΕΌynki nr 2 "hehe, ja
  • Odpowiedz
  • 0
@raven4444: WΕ‚aΕ›nie nie chcΔ™ iΕ›Δ‡ w pΓ³Ε‚Ε›rodki - juΕΌ po przemyΕ›leniach tylko forum i to mocno moderowane wchodzi w grΔ™ ΕΌeby caΕ‚oΕ›Δ‡ miaΕ‚a jakikolwiek sens. O Discordzie myΕ›laΕ‚em, ale pΓ³ΕΊniej doszΕ‚o do mnie ΕΌe to teΕΌ narzΔ™dzie ktΓ³re jest mocno zewnΔ™trzne i w zasadzie cholera wie co bΔ™dzie z nim za 3 lata, a co wΕ‚asna domena i hosting to jednak wΕ‚asne ;)

Kierunek przynajmniej jakiΕ› mam, porozmawiam ze znajomymi i
  • Odpowiedz
  • 1
@niecodziennyszczon: No i mamy wspΓ³lne wnioski - moderowanie i to brutalne.

Od początku jak myślałem o forum rękodzielniczym miałem z tyłu głowy nadrzędny punkt: POMAGAĆ, NIE PRZESZKADZAĆ. I myślę, że jeśli takie forum miałoby powstać to tylko w myśl tej zasady.

WiΔ™c jeΕ›li jest wΔ…tek na dany temat -> wszystko co niezwiΔ…zane z automatu wypada. Ale mam Ε›wiadomoΕ›Δ‡ ΕΌe gdy mΓ³wimy o forum dla 100 osΓ³b to jest do zrobienia, ale
  • Odpowiedz
@bkwas: to pal phpBB przez to, ΕΌe jest obecnie najmocniej wspierane i rozwijane. ChwilΔ™ podΕ‚ubiesz, pluginy dorzucisz i bΔ™dzie git gud. Tylko wymuΕ› na ludziach hostowanie fotek jako zaΕ‚Δ…cznikΓ³w.
  • Odpowiedz