Wpis z mikrobloga

Siemano, chciałbym zacząć swoją przygodę z inwestowaniem długoterminowym. Mam pare pytań na które potrzebowałbym odpowiedzi:
1. Czy jeśli będę kupował akcje/etf/indexy/krypto co miesiąc i tak je będę trzymał przez 30lat to podatek muszę płacić co roku czy dopiero za te 30 lat jak wypłacę.
2. Opłaca się teraz zakładać konto na XTB czy czekać aż wprowadzą IKE
3. Czy jeśli założę konto to będę w stanie kupować akcję zagranicznych firm czy będe musiał jakoś przewalutować portfel?
4. W jakim momencie dokładnie trzeba rozliczać się z US - Tego najbardziej się obawiam, że zaśpię albo pominę coś i będą mnie ścigać.

#gielda
  • 6
  • Odpowiedz
@JakNieTakJakTak:
1. Podatek płacisz jak sprzedaż czyli tu może byc po 30 latach, tyle że najpierw musisz mieć zysk by zapłacić podatek
2. IKE to typowo konto do oszczędzania pod emeryture poczytaj czym się różni konto IKE od zwykłego na XTB
3. Może kupować ze spreadem operatora lub samodzielnie przewalutowywać i wpłacać wtedy nie płacisz spreadu
4. Tak jak rozliczasz PIT, do 30 kwietnia następnego roku
  • Odpowiedz
@JakNieTakJakTak:
1. Dopiero za 30 lat
2. Tak. W razie czego będziesz mógł sprzedać wszystko i przenieść na ike. Myślę, że xtb zrobi jakiś prosty system przenoszenia środków między kontami. Tylko wtedy będziesz musiał rozliczyć podatek w przyszłym roku, ale to jest proste.
3. Masz dwie opcje: albo kupować za PLN i pozwolić, by xtb ci przewalutowało środki, albo otworzyć kilka kont w różnych walutach.
4. Składasz pit, który wystawi
  • Odpowiedz
@JakNieTakJakTak: znajdź sobie na YT Marcin Iwuć. On bardzo fajnie mówi o inwestowaniu długoterminowym i podaje często wyliczenia co się najbardziej opłaca. No i pokazuje różne mechanizmy, tlumaczy jak działają podatki przy inwestowaniu i tlumaczy różne narzędzia do inwestowania bardzo prostym językiem.

Doskonałą baza wiedzy na początek przygody.
  • Odpowiedz