Wpis z mikrobloga

#linux #linuxusers #naukalinuksa

Niektórzy użytkownicy do zarządzania plikami używają menadżerów dwu-panelowych. Najpopularniejszym takim narzędziem jest konsolowy Midnight Commander (mc). Nie wiem, czy można łatwo wskazać lidera wśród graficznych jego odpowiedników. Na pewno liderem nie jest program, o którym chcę dzisiaj napisać, choć jest to zdecydowanie najlepszy, graficzny, dwu-panelowy menadżer plików.

Mowa o Workerze. Jest to niezwykle konfigurowalny i super lekki menadżer, który choć tuż po instalacji jest gotowy do używania to wymaga jednak przynajmniej godziny do dostosowania go pod swoje potrzeby. Większość z tego czasu poświęcimy oczywiście na ustawianiu funkcji przycisków, których będzie tyle, ile sami zechcemy, bo nie jesteśmy ograniczeni standardowymi dziesięcioma przyciskami funkcyjnymi.

Sami wybieramy ile przycisków ma mieć pojedynczy slot, ustawiając jego wielkość poprzez wprowadzenie ilości kolumn i wierszy. Tyle właśnie będzie przycisków widocznych na dole okna, chociaż ta ilość wcale nie ogranicza liczby samych przycisków. Slotów może być wiele i sami je sobie tworzymy. Nie tylko, więc, przyciski wyświetlane są na zasadzie stron, za które odpowiadają sloty, to jeszcze pod jednym przyciskiem może być bardzo wiele akcji, którym można przypisać własne skróty klawiszowe. Dla każdego przycisku można też przypisać różny zestaw akcji reagujących na kliknięcie lewym i prawym przyciskiem myszy.

Przeklikiwanie się przez listę plików jest irytujące w domyślnej konfiguracji, którą trzeba zmienić, aby uzyskać działanie intuicyjne. Domyślnie kliknięcie zaznacza i markuje element listy, co raczej wskazuje, że prawdopodobnym zamysłem twórców tej konfiguracji, było zorientowanie Workera na klawiaturę.

Worker to zdecydowanie stara, bardzo dobra szkoła tworzenia narzędzi. A tym co będą kręcić nosem na wygląd, podpowiem, że da się poklikać i osiągnąć popularny dziś płaski wygląd, który dobrze będzie komponował się ze stylem Materia.
psiversum - #linux #linuxusers #naukalinuksa

Niektórzy użytkownicy do zarządzania pl...

źródło: scrot-screenshot_24-05-02_08-32-53

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • 0
Zastanawiam się, czy są jakieś obiektywne "benchmarki" wydajności pracy z systemem plików obejmujące różne menadżery.


@horus666: Ja nie znam. W sumie się nie interesowałem. Z dużą ilością plików pracowałem w MC i Vifm. Oba najpierw szybko skanowały katalogi i potem po kolei kopiowały. Raczej nie było różnicy w prędkości. Tutaj byłaby bardziej kwestia możliwości kopiowania w tle, uruchamiania wielu takich procesów kopiowania, łatwe zarządzanie procesami działającymi w tle, łatwe zarządzanie reakcją
  • Odpowiedz