Wpis z mikrobloga

@MooSK: Jak to się nie mieszają z racji odmiennej gęstości? Z tego co mi się wydawało, różna gęstości 2 płynów powoduje to, że ten bardziej gęsty opada na dno, a rzadszy wypływa do góry np olej i woda, a nie ze olej mam po lewej a wodę po prawej. Jakiś znawca się znajdzie?

#kiciochpyta
  • Odpowiedz
@Alltir: Zależy co rozumiesz przez "płyny". Masy wody z obrazka można uznać za roztwory o różnych stężeniach. W momencie kontaktu powinny się mieszać aż do wyrównania stężeń i ustalenia równowagi roztworu. Efekt jak na zdjęciu powstaje prawdopodobnie przez obecność prądów, może przez różnicę temperatur, tego nie wiem.

Natomiast Ty piszesz o innym przypadku - gdy kontaktują się ze sobą dwie różne płynne substancje. Jeśli jedna nie rozpuszcza się w drugiej, to
  • Odpowiedz
  • 2
@Aureos: Wyrazna granica zasugerowala mi, ze sie nie mieszaja, chociaz nie wiem czy tak jest na pewno, dlatego pytam. Wydaje mi sie to dziwne i ciezko mi to samemu sobie wytlumaczyc, bo nawet jednorodny plyn majac roznice gestosci uklada sie tak jak podany w przykladzie olej z woda. Np woda w oceanie najwieksza gestosc ma okolo 4C i taka mamy na dnie, a najcieplejsza przy tafli. Da sie to nawet odczuc
  • Odpowiedz
@Alltir:

Z tego co mi się wydawało


dobrze Ci się wydawało

...a to zjawisko na zdjęciu jest raczej wywołane czymś innym niż opisał to @MooSK

...ale przykład oleju i wody nie trochę na miejscu bo to trochę bardziej skomplikowane:)

Olej jest hydrofobowy, więc żeby wymieszać go z wodą musisz dostarczyć energię
  • Odpowiedz