Wpis z mikrobloga

Najbardziej martwy przepis w kodeksie drogowym? Bez wątpienia ten:
art. 14 pkt 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Ten przepis to fikcja, wydaje mi się, że społeczeństwo nie jest za bardzo świadome tego zakazu. Natomiast każdy już przyjął do porządku dziennego to, że ma pierwszeństwo na pasach. Oba te przepisy wchodziły równolegle.

#prawo #ruchdrogowy #samochody #patologiazmiasta
  • 5
  • Odpowiedz
  • 0
@amozetoostatniraz: Tylko de facto zakaz ten wprowadzono w 2021, więc ten facet po prostu przypierdzielił się dla samego przypierdzielenia (jak na 30+ latka przystało xD). Dzisiaj jest ku temu podstawa prawna, którą każdy ignoruje, idąc ślimaczym tempem przez całe przejście 4-ro pasmowe gapiąc się nieprzerwanie w smartfona.
  • Odpowiedz
@Iskaryota ja mimo wszystko uważam że to nie jest głupi zakaz. I mam inne spostrzeżenia. Ludzie wchodząc na pasy odkładają telefon od ucha albo widzę nawet że wsuwają do kieszeni. Nie wiem gdzie mieszkasz, ja na ścianie wschodniej
  • Odpowiedz
@Iskaryota: bardziej martwa jest część przepisów dotycząca samej "procedury" przechodzenia przez przejście dla pieszych, a mianowicie kwestia "zachowania szczególnej ostrożności" przez pieszego. Nie generalizuję, ale spotykam czasem gagatków w słuchawkach na uszach, którzy nawet się nie odwrócą, tylko nagle skręcają na pasy z chodnika. Ja jestem uważny na drodze i obserwuję wszystkich pieszych, którzy w ten czy inny sposób zbliżają się do pasów i wychodzę z założenia, że wolę dwa razy
  • Odpowiedz