Wpis z mikrobloga

Whitby jest pięknie położonym miastem w Anglii, które odwiedziłem rok temu podczas podróży do Yorku. Jego największą atrakcją są ruiny dawnego opactwa. Warto dodać, że to właśnie ono było inspiracją do powstania słynnej powieści Dracula.

Link do znaleziska

Kilka ciekawostek o Whitby:
- Whitby znane jest z malowniczo położonych ruin gotyckiego opactwa, które powstało w XII wieku, aczkolwiek pierwszy klasztor powstał tam jakieś 500 lat wcześniej. Opactwo działało do około 1540 roku, gdy zostało rozwiązane. Od tego czasu zaczęło popadać w ruinę, a dobił je ostrzał z niemieckich krążowników w 1914 roku. Wstęp na teren ruin jest płatny o kosztuje 11,20 GPB (osoba dorosła). Od siebie dodam, że warto tam wejść, a miejsce jest niesamowite.
- To właśnie Whiby było inspiracją do powstania powieści Dracula, której autorem jest Bram Stoker. Miejscowy kościół St Mary oraz ruiny opactwa były inspiracją. Również schody prowadzące do opactwa, które mają 199 stopni były jednym z motywów książki.
- W miasteczku w czasach swojej młodości mieszkał słynny żeglarz i odkrywca James Cook, który odkrył m.in. Wyspę Bożego Narodzenia i Hawaje.
- Na tym samym wzgórzu co ruiny opactwa, znajduje się normański kościół St. Mary z około 1110 roku, który w późniejszych stuleciach był przebudowywany. Najstarsze elementy to transepty i wieża, które powstały właśnie w XII i XIII wieku.
- Ciekawy jest budynek dawnego ratusza z 1788 roku, który można zobaczyć przy Church Street
- Whitby pełne jest ciekawych starych domów oraz uliczek, którymi warto się przespacerować

https://wykop.pl/link/7413653/whitby-anglia-miasto-w-ktorym-powstala-powiesc-dracula

#antekpodrozuje #podroze #podrozujzwykopem #turystyka #anglia #uk #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania

-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw plusa pod odpowiednim komentarzem poniżej :)
antekwpodrozy - Whitby jest pięknie położonym miastem w Anglii, które odwiedziłem rok...

źródło: 046

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
Ostatnio na yt pojawił mi się w polecanych Rick Steves, który ma świetną serie o Anglii i o ciekawych miejscach.
Jak ktoś lubi klimaty takie jak wyżej to serdecznie polecam.
  • Odpowiedz
@antekwpodrozy: Zawsze jak widzę takie małe, malownicze miasteczka to rozkminiam sobie: jak sie tam zyje? Jak wygląda zycie na codzien, jak to jest tam mieszkac.. za kazdym razem ^.^
  • Odpowiedz
Byłem z 12 lat temu... może lepiej. Było słońce i sucho (wakacje), jak pracowałem podczas studiów. Fajny wypad na 1 dzień. Samo miasteczko też wesołe. Można zjeść rybkę z frytami z gazety itp :)
  • Odpowiedz