Wpis z mikrobloga

Czy można zapomnieć jak się układa kostkę Rubika?

Chciałbym się nauczyć układania kostki (metodą LBL), jedynie dla własnej satysfakcji. Nie chcę bić rekordów, ale fajnie byłoby, gdyby potrafił układać kostkę na luzie w czasie około 3 minut.

Tylko znając siebie pewnie będzie to wyglądać tak, że jak się nauczę i będę już potrafił ułożyć kostkę, to pobawię się tym pewnie parę miesięcy i potem przestanę. I teraz zastanawiam się, czy w takiej sytuacji, gdybym po np roku przerwy wziął w łapę kostkę to czy:

A. Potrafiłbym ją bez problemu ułożyć.
B. Nie potrafiłbym jej ułożyć, ale większość rzeczy by mi w głowie została, więc potrzebowałbym trochę czasu na przypomnienie algorytmów i bym znowu potrafił ją ułożyć.
C. Niemal wszystko bym zapomniał i musiał de facto uczyć się układania od nowa.

Chociaż teraz sobie przypomniałem, że jak kiedyś uczyłem się grać na gitarze akustycznej, to do dzisiaj potrafię zagrać Nothing Else Matters Metalliki, a wynika to z tego, że jak nauczyłem się tej piosenki, to byłem tak podjarany tym faktem, że przez kilka tygodni non-stop to grałem i prawdopodobnie dlatego do dzisiaj zostało mi to w głowie. Więc może z kostką będzie tak samo?

#kostkarubika
maciorqa - Czy można zapomnieć jak się układa kostkę Rubika?

Chciałbym się nauczyć u...

źródło: 8

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@maciorqa A-B
Potrafię układać kostkę, znam algorytmy Friedricha (uproszczone) i mam takie zajawki że przez dwa tygodnie układam i później rzucam kostkę na 6-12 miesięcy
Później działa pamięć mięśniowa i czasami ułożysz bez przypominania a czasami któryś algorytm wypadnie z głowy ale nie zapomina się wszystkiego
  • Odpowiedz
@maciorqa:
Jeśłi ułożysz ją raz na miesiąc to nie zapomnisz. Ale generalnie jak na rok zostawisz da się zapomnieć jakieś algorytmu, wiec nie ułożysz.
Ale łatwo je sobie przypomnieć, i jeśli po kilku miesiącach zejdziesz do np. minuty., to jeśli nawet po kilku latach będziesz znów chciał zejść do takiego czasu, to powinno ci zając tym razem już tylko kilka dni, bo pamięć mieśniowa.
  • Odpowiedz
  • 0
@NiePanikuj: Mam jeszcze jedno pytanie: na początku też pewnie uczyłeś się od metody LBL. Pamiętasz może, jaki był Twój rekord układania kostki tą metodą? Z tego co wyczytałem na necie to po wymasterowaniu tego sposobu można kostkę ułożyć w 40-50 sekund, więc wydaje mi się, że po treningu powinienem bez problemu zmieścić się w 2 minutach.

Drugi pytanie, czy pamiętasz swój najlepszy wynik w układaniu kostki, obojętnie jaką metodą.
  • Odpowiedz
  • 0
@NiePanikuj: Heh, ja jestem w trakcie nauki i z pomocą ściągawki potrafię dopiero ułożyć całą białą ściankę i dwie warstwy. Bez ściągawki jedynie biała ścianka i pierwsza warstwa, gdyż przy układaniu krawędzi drugiej warstwy jest dłuższy algorytm (8 ruchów zamiast 4, czyli samego R U R' U') i go jeszcze nie pamiętam.

I powiem Ci, że teraz z ciekawości spróbowałem ułożyć na czas białą ściankę i pierwszą warstwę (zaczynałem od
  • Odpowiedz
@maciorqa pierwszy raz kostkę układałem dluugo (przy użyciu algorytmów) potem trochę krócej i tak w sumie po dwóch tygodniach schodziłem koło 1:00-1:20min, i średnio raz na pół roku sobie trochę układam i nie mam problemów, wiadomo nie jest to tak szybkie jak po dłuższym układaniu ale układam bez problemu
  • Odpowiedz