Wpis z mikrobloga

@M0sieznaSpre-eyna Jakieś izotopowe metody są chyba. Wczoraj na Kryminatorium wleciał podcast o 8 niezidentyfikowanych kobietach i byli w stanie określić region podchodzenia na podstawie tych badań.
A zwłoki wydaje mi się, że identyfikują po prostu porównując dokumentację medyczną i stan faktyczny
@M0sieznaSpre-eyna O wadach zgryzu to najlepiej przeczytać z Krakowskiej. Nie musi być najnowsza wersja, bez problemu znajdziesz PDF na internecie. Nie ma co się zagłębiać w jakieś inne podręczniki, bo jak ma to być prezentacja na leku to i tak będziesz musiał bardzo streścić to co jest w "Zarysie współczesnej ortodoncji".
O identyfikacji zwłok to pewnie trzeba pogrzebać w jakichś bazach medycznych. Uczelnia ma wykupione jakieś bazy więc tam można prac na
@ali_baba wlasciwie znalalazlem dwie ksiazki z sadowej i tylko w jednej starszej z prlu bylo cos o stopniu resorpcji korony/korzenia/szkliwa zeba, tez wyrzynaniu zebow stalych, obecnosci mlecznych i przyznawaniu punktow ktore podstawiamy pod wzor, ale za #!$%@? nie zrozumialem za jakie dokaldnie zmiany przyznajemy punkty by to podstawic. Zalezy mi o informacji jak zidentyfikowac jednoznacznie denata i okreslic jego wiek z dokladniscia ÷/- 5lat na bazie dokumentacji stomatologicznej. Wstawie screena, moze skojarzysz
@M0sieznaSpre-eyna W książkach do ortodoncji i do stomatologii dziecięcej są tabelki z okresami i sekwencją wyrzynania zębów mlecznych i stałych.
Jak zrobi się zdjęcie rentgenowskie to widać zawiązki stałych zębów i ich fazy rozwoju (stadia Demirjana).
Tak w skrócie to pierwsze mleczne się wyrzynają siekacze z przodu na dole tak 5-7 miesiąc. U dziewczynek wcześniej do 6 miesięcy od tych uśrednionych dat uznaje się, że to jeszcze fizjologia. W przypadku stałych pierwsze
@M0sieznaSpre-eyna O cemencie zapomniałem, że się nawarstwia z wiekiem.
Jak robisz prezki na studia to po prostu najlepiej spisać to co jest w podręcznikach, nie ma sensu się rozwodzić zbytnio.
Dla mnie ten zakres +-5 lat to jest dużo i metoda wydaje mi się zbyt niedokładna żeby miało to sens. Ale może dla medycyny sądowej to jest wystarczająco