Wpis z mikrobloga

Czesc Mirki, zdecydowalem sie w koncu na wymianę pieca i o dziwo okazalo sie ze moge skorzystac z 100% dofinansowania programu czyste powietrze, w mojej glowie z kazda minuta rodzilo sie coraz wiecej pytan, mam nadzieje ze na czesc z nich bedziecie w stanie mi udzielic odpowiedzi
1. Nie wiedzac ze lapie sie na 100% myślałem nad montażem pieca na gaz(15k dofinansowania), teraz po głowie chodzi mi gruntowa pompa ciepła + panele(szkoda nie brac 65 tys dofinansowania jak daja), dom 3 pietrowy, 100 metrow kwadratowych na pietro, z czego parter nie ogrzewany tyle co rurki oddaja puszczone na gore, 1 pietro zamieszkane,2 pietro stan surowy nie dawno domurowany po podniesieniu dachu, chcialbym tam tylko wypuscic rurki na przyszlosc (rys dla podgladu)
Pytanie jakie mam to jaka moc pompy ciepla musialbym liczyc(milo byloby poznac orientacyjna cene), jaki jest koszt fachowców za takie uslugi, jaka moc paneli zamontowac, czy byloby to w dlugim terminie lepiej oplacalne niz gaz?
2. Z kalkulatora wyszlo mi ze maksymalna dotacja wynosi 135 tys, gdybym jednak zrobil termomodernizacje w drugim etapie teoretycznie moglbym dostac wiecej (79k za pierwsza czesc bez termomodernizacji) + 70k za kompleksowa termomodernizacje co daje w sumie 149k, czy ktos sie oreintuje czy suma dwoch dostacji nie moze przekraczac 135, jaki okres musialby byc pomiedzy dwoma wnioskami?
3. Co z wymiana instalacji, czy najlepiej byloby od razu zainwestować w ogrzewanie podłogowe, czy moze zwykle grzejniki tez dadza rade ?
4. Jak to jest z tymi prosumentami teraz, prawdopodobnie montowałbym instalacje wschod-zachod, jak to sie sprawdza przy pompie ciepla?

Pewnie bede mial jeszcze duzo pytan, dopiero wczoraj odkrylem temat

#pompaciepla #czystepowietrze #ogrzewanie #gaz #budownictwo #prad
antagonista1111 - Czesc Mirki, zdecydowalem sie w koncu na wymianę pieca i o dziwo ok...

źródło: dom

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@antagonista1111:
3. pompa ciepla = tylko podłogówka, żadnego grzejnika, nawet jednego. W przeciwnym wypadku będziesz wyzywał.

No i moim zdaniem najpierw termomodernizacja, potem pompa ciepla. Po termomodernizacji wyliczasz zapotrzebowanie budynku na ciepło i dobierasz pompę. Teraz musiałbyś wziąć większą pompę i byś wyzywał, że rachunki za duże. A po termomodernizacji dalej problemy bo pompa okazałaby się za duża, by taktowała i tez by żarła jak wściekła.

tutaj znajdziesz mój post ze
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: Dzieki za odpowiedzt
Poczytalem wczoraj duzo i wyszlo mi ze u mnie na dzialce to jedynie pompa pionowa, jakieś 10kw koszt takiej to okolo 75+ plus, nawet z dotacja to wychodzi 25 netto + 17 VAT-u czyli 43 tysiace
Zdecydowalem wiec zamontować gazowke ktora bedzie mnie kosztować tylko 3.45 VAT-u, to daje mi przeszło 40 k różnicy, koszt gazu musialby wzrosnac do horrendalnych cen zeby mi sie to zwrocilo w
  • Odpowiedz
@antagonista1111: chyba, że łby z "zielonego ładu" zarządzą demontaż pieców gazowych (albo skutecznie zniechęcą do nich np poprzez wysokie podatki), nie zdziwiłbym się gdyby w perspektywie +/- 5-10 lat tak było. Zakusy tych kretynów do tego prowadzą , niestety.

W każdym razie uważam, że termomodernizacje warto ogarnąć, włączając w to wymianę okien na 3 szybowe i docieplenie połaci dachowych. Zrób szczelny termos, to jak w przyszłości zdecydujesz się na pompę to
  • Odpowiedz
@antagonista1111: 2 wnioski to dobra opcja, więcej pieniędzy do wyciągnięcia, w pierwszym wniosku rób źródło ogrzewania, foto i wymianę okien, drugi wniosek z audytem - docieplenia - najlepsze wyjście - skąd jesteś?
  • Odpowiedz