Wpis z mikrobloga

  • 0
@glazikx: i tu byś się pomylił, gigabyte na x370 nie lubi ecc. Sporo płyt tego nie lubi jak grzebie po modelach, to daj propozycje czegoś tańszego ale podobnej do proart, Czym więcej portów pcie tym lepiej, karty graficznej nie będzie, potrzebuje max pcie x4
  • 0
@Pan_Slon: za ile?
mogę podebrać linie z m.2 chipsetu do pcie x1? chodzi mi o dzialanie portu m.2 - chipset w trybie x2 i działanie obu portów pcie x1.
Widziałem że proart to umie
pro art:
*** These PCIe x1 slots share bandwidth with M.22, which runs at PCIe 3.0 x4 by default. You may go to BIOS setting to set M.22 to PCIe 3.0 x4 or x2 at
  • 0
@majk3l: @Pan_Slon @glazikx
dobra a powiedzcie mi bo nigdy nie schodziłem tak nisko w architekturze płyt.
z cpu do chipsetu idą 4 linie pcie ale do chipsetu mam poprowadzone x4 dla m.2 + x4 pcie i w jakiś sposób zależnie od płyty dodatkowo porty x1.
Co się stanie jak użyje jednocześnie m.2 + pcie x4? łącznie to 8 linii, to się jakoś dogada z cpu czy jak - wyłączy mi któreś
  • 0
@Pan_Slon: a i drugie pytanie, bo widziałem płyty na m4 nie pamiętam chipsetu ale dla cpu z integrą wyłączają pcie1 x8 i dają tylko 8 linii dla portu pcie2 x8, tu w manualu nic o tym nie piszą. W ogóle niema że obsługuje gen4 amd
  • 0
@Pan_Slon: właśnie, ale asus w proart upiera się że pod 4xxxG działają oba porty w x8 jak oni to zrobili?
8 - igpu + 2x 8 porty + x4 nvme + x4 chipset = 32 linie
coś mi tu nie gra :D
@mati1990: jeden z cpu a drugi z mostu, igpu nie zabiera wszystkich linii, w zasadzie najwiekszym problemem ryzenow jest mala ilosc linii pci-e, lepiej niz intel ale słabiej niż xeony. w pewnym momencie jakis epic bylby wskazany ;)
  • 0
@Pan_Slon: ale niema epica na 35W 6c/12w, szukałem i grzebałem ale nie znalazłem - to ma chodzić 24h.
ogólnie ten ryzen ma chodzić w parze z 10700t.
na oba serwery przypadają 4 wirtualki:
1)opensense z 2x 10gbe
2) truenas scale/casaos albo umbrellos z portem 10gbe
3) debian (rustdesk, pihole i inne kontenery sieciowe które i tak do działania potrzebują światłowodu)
4) win 11

podzieliłem:
10700t - 1+3
4650ge - 2+4 -