Wpis z mikrobloga

Muszę się pochwalić nowym nabytkiem, który trafił do mojej kolekcji. Jeden z najrzadszych banknotów pochodzący z pierwszej emisji litów niepodległej Litwy - 5 litów 1922 r. em. wrześniowej. W pierwszych latach funkcjonowania litewskiej państwowości (do 1922 roku) walutą obiegową stanowiły niemieckie marki i ruble okupacyjne dla terenów Ober-Ost; dzisiejszej północno-wschodniej Polski, Litwy i części Łotwy. Jako że kraj nie posiadał jeszcze żadnego prawodawstwa finansowo-walutowego, a rząd w pewnym sensie był skazany na korzystanie z niemieckich przepisów w tej dziedzinie, dopiero 9 sierpnia 1922 roku rząd litewski przyjął ustawę o jednostkach monetarnych, na podstawie której zdecydowano o stworzeniu Banku Litewskiego i wprowadzeniu nowej waluty krajowej – lit. W nowym systemie monetarnym lit był oparty na złocie i dolarach po kursie 10 litów = 1 dolar i 1 lit = ok. 0,15 g złota. Wkrótce po przyjęciu ustawy zaczęła się niekontrolowana inflacja ostmarków oraz rubli, i pośpiesznie zamówiono 2 rodzaje emisji banknotów: banknotów tymczasowych i banknotów oficjalnych od 2 drukarni. Tymczasowe zlecono niemieckiej drukarni Offsetdruck von Otto Elsner KG w Berlinie, natomiast te oficjalne, które miały później zastąpić te tymczasowe, zlecono drukarni Czechosłowackiej. Banknoty z niemieckiej drukarni wydrukowano dość szybko, bo wprowadzono je już 10 września 1922 roku, czyli miesiąc po ogłoszeniu nowej waluty. Emisja składała się łącznie z 6 różnych nominałów, zaczynając od 1 centa do 5 litów. Banknoty charakteryzowały się offsetowym drukiem, matowymi kolorami, słabą jakością papieru; większość nominałów nie posiadała zabezpieczeń, znaków wodnych czy numeratora, oraz ogólnie nie wyglądały zbyt atrakcyjnie (klisze wykonano w przeciągu 3 dni). Łatwo było je podrobić, dlatego gdy tylko pojawiły się lity zamówione w czechosłowackiej drukarni, które były o wiele lepszej jakości, od razu wycofano tymczasową emisję, co miało miejsce 2 października 1922 roku. Czyli przez jedynie 22 dni były one w obiegu :). Poniżej mam zaszczyt zaprezentować najwyższy nominał banknotu z tej emisji, 5 litów. Przepraszam za długą ścianę tekstu, ale jestem bardzo podekscytowany nowym nabytkiem. #chwalesie #hobby #banknoty #numizmatyka #pieniadze
IbraKa - Muszę się pochwalić nowym nabytkiem, który trafił do mojej kolekcji. Jeden z...

źródło: IMG_20240328_180344

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • 3
@vanitydomain: Dokładnie tak! choć nie jest to najrzadsza emisja, bo zdecydowanie do niej należą ost marki z litewskimi napisami z roku 1919. Akurat ten jest wart co najmniej 15000 euro. Na spokojnie mogę pozwolić na porównanie z naszymi banknotami z emisji 1919/1924 bo mają podobną rzadkość
IbraKa - @vanitydomain: Dokładnie tak! choć nie jest to najrzadsza emisja, bo zdecydo...

źródło: 1000-Talonas

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@noob_biznesu: 300, próbowałem go sensownie wycenić ale znalazłem jedynie 2 aukcje z Francji 2022 i Litwy 2015 i cena końcowa kończyła się na ok. 500 euro. Możliwe że ten jest nieco więcej wart bo tamte były w nieco gorszym stanie
  • Odpowiedz