Wpis z mikrobloga

Widzieliście o tym, że w Polsce nie można dostać Patentu Morskiego Sternika motorowodnego (na zwykłe motorówki) posiadając dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej xD

Kapitan żeglugi wielkiej – najwyższy stopień w marynarce handlowej, oficer pokładowy, kierownik statku morskiego bez ograniczeń pojemnościowych (BRT) uprawiającego żeglugę wielką (międzynarodową).

Jakiś czas temu dzwoniłem do Polskiego Związku Motorowodnego z zapytaniem co mam zrobić żeby dostać patent na motorówki.

Uzyskałem informacje, że

Muszę przedstawiać:

oryginały dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań stażowych tj. odbycie co najmniej dwóch rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi - rejsy muszą odbywać się na jednostkach spełniających definicję statków określoną w art. 37a ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz.U. z 2006 r. nr 123, poz. 857 z późn. zm.) - przeznaczonych do uprawiania turystyki wodnej

https://www.motorowodniacy.org/patenty/nadanie_patentow.html

Słowo turystyki wodnej to klucz.

Pani na słuchawce powiedziała mi, że mam iść na kurs i zdać jakiś śmieszny egzamin bo:

Statek handlowy - nie jest przeznaczony do turystyki wodnej.

Iść na kurs po 4 latach studiów na Akademii Morskiej + zdaniu egzaminu zawodowego.
W łapie kilkadziesiąt dyplomów wydanych przez Urzędy Morskie w tym na szybkie łodzie ratownicze (niczym nie różni się od motorówki) ale nie :D

Reasumując będąc kapitanem na 399 metrowym kontenerowcu lub kapitanem na promie zabierającym na pokład 2000 pasażerów + 350 osób załogi ale nie można uzyskać papierów na motorówkę. Można jednak pracować jako kapitan na dowolnym statku.

Próbując ostatnio podczas wakacji wypożyczyć coś na dyplom powiedziano mi, że muszę mieć patent xD

#polska #praca #ciekawostki
  • 2
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Pan_Slon prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych,
prowadzenie jachtów motorowych o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.
Dodatkowo patent ten (na podstawie § 13. ust 1. rozporządzenia) daje uprawnienia jachtowego sternika morskiego, jeśli jego posiadacz ma też co najmniej patent żeglarza jachtowego

Wychodzi na to, że mogę pływać od 18 metrów po morzu ale poniżej 18 to nie bardzo:D
  • Odpowiedz