Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (947)

Rosja
Wyjście przedsiębiorstw z Rosji po jej inwazji na Ukrainę w 2022 r. kosztowało zagraniczne firmy ponad 107 miliardów dolarów w postaci odpisów i utraconych przychodów. "Wielkość strat wzrosła o jedną trzecią od ostatniego liczenia w sierpniu ubiegłego roku, podkreślając skalę finansowego uderzenia w świat korporacji w wyniku inwazji Moskwy i podkreślając nagłą utratę zachodniej wiedzy specjalistycznej z rosyjskiej gospodarki" - pisze agencja. Moskwa żąda co najmniej 50% zniżki na sprzedaż zagranicznych aktywów i stale zaostrza swoje wymagania dotyczące wyjścia, często akceptując nominalne opłaty w wysokości zaledwie jednego rubla.
Źródło

Ukraina
Ukraina i Polska pracują nad rozwiązaniem problemu ukraińskich produktów rolnych na polskim rynku. Podjęto pięć kroków w tym kierunku - oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak zauważył Szmyhal, pierwszym krokiem jest to, aby Ukraina zgodziła się na pewne ograniczenia i zabezpieczenia zaproponowane przez Komisję Europejską. „Ukraina zwróciła się do Komisji Europejskiej z propozycją przeprowadzenia pilnego screeningu, czyli analizy ustawodawstwa w zakresie polityki agrarnej, transportu. Trzecim krokiem będzie zakaz eksportu produktów rolnych z Rosji i Białorusi. „Zaproponowaliśmy Polsce włączenie się w nasze wysiłki na rzecz wypełnienia tego zadania” – powiedział. Szmyhal powiedział, że planowane jest utworzenie antykryzysowej centrali, która będzie rozwiązywać problemy w handlu między Ukrainą a Polską. Ukraina prosi o swobodny przepływ przez zablokowaną granicę nie tylko amunicji i pomocy humanitarnej, ale także paliwa. „To ważne, ponieważ dotyczy bezpośrednio kwestii bezpieczeństwa narodowego” – powiedział Szmyhal.
Źródło

Według stanu na 1 stycznia 2022 r. ludność Ukrainy w granicach z 1991 r. liczyła 42 mln osób. Do sierpnia 2023 roku liczba ta spadła do 36,3 mln osób. Spośród nich 31,5 mln osób żyje na terytoriach kontrolowanych przez władze ukraińskie. Według Instytutu Demografii i Problemów Jakości Życia Narodowej Akademii Nauk Ukrainy liczba ludności Ukrainy może w 2041 r. spaść do 28,9 mln , a do 2051 r. do 25,2 mln .
Źródło

Ponad 50% ankietowanych, którym zetknęło się ze zniszczeniem mieszkań lub zna osoby, którym w wyniku działań wojennych groziło zniszczenie mieszkań, nie jest zadowolonych z działań państwa w zakresie jego przywrócenia. „51,7% jest raczej niezadowolonych z przebiegu procesu przywracania mienia utraconego, uszkodzonego lub zniszczonego w wyniku rosyjskiej agresji. Wydawać by się mogło, że sytuacja jest nieco paradoksalna, ale dopóki rosyjska agresja na Ukrainę będzie trwała, ostrzał , niszczenie mienia będącego w posiadaniu obywateli, jasne jest, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa nie pozwala władzom lokalnym na terminową reakcję wyzwania związane z ożywieniem gospodarczym” – zauważył Żowtenko.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka nie zamierza rezygnować z kontroli cen. Oświadczył to na spotkaniu z przedstawicielami rządu i Narodowego Banku Białorusi. Podkreślił, że chce wypracować spójny system kontroli cen. Według niego państwo nie będzie ingerować w ceny tam, gdzie nie jest to konieczne, ale nie zamierza też po prostu monitorować „nieuzasadnionych podwyżek cen ” . "Nie odstąpimy od tej praktyki. System kontroli cen i cały ten kompleks będzie tylko silniejszy. To zadanie zostało postawione przed rządem. Proszę Narodowy Bank, aby o tym pamiętał i zrobił wszystko, co konieczne, aby ludzie mniej się na nas obrażali z powodu rosnących cen i inflacji w kraju ”
Źródło

Litwa
We wtorek organy ścigania przeprowadziły przeszukanie w firmie „Alvora”, która budowała główny litewsko-polski gazociąg GIPL. Służba dochodzeniowa w sprawie przestępstw finansowych (FNTT) potwierdziła w czwartek 15 minut , że przeszukania przeprowadzono w tym samym czasie w łotewskich i polskich firmach. Jak podaje 15min , organy ścigania przeprowadziły działania wobec łotewskiej firmy „Conti Chemicals” i polskiej firmy „Tasta Armatura”.
Źródło

Łotwa
Zgodnie z planem obrony cywilnej zatwierdzonym wczoraj przez Radę Miasta Rygi, w przypadku zagrożenia militarnego mieszkańcom Rygi zaleca się utrzymywanie zapasów wody pitnej i żywności, a także przygotowanie schronienia. Plan Ochrony Ludności został opracowany w ubiegłym roku przez Departament Ochrony Ludności i Informacji Operacyjnej Gminy Ryga, we współpracy z szerokim gronem ekspertów. Więcej w linku.
Źródło

Estonia
Szef sił obronnych generał Martin Herem zapowiedział podczas swojej wizyty w Japonii, że Estonia powinna w ciągu najbliższych dwóch lat podwoić poziom swoich wydatków na obronę, aby zgromadzić wystarczającą ilość amunicji na ewentualny konflikt z Rosją. "Kiedy pojawi się wróg na mojej granicy, decydujące zwycięstwo musi nadejść szybko: nie w ciągu miesięcy czy lat, ale w ciągu dni i tygodni. Jeśli naprawdę wierzymy, że może to nastąpić za trzy lata, decyzje muszą zostać podjęte dzisiaj" - powiedział Herem w wywiadzie podczas wizyty w Japonii. Poziom wydatków na obronność Estonii jest jednym z najwyższych wśród członków NATO i sięga trzech procent produktu krajowego brutto (PKB).
Źródło

Polecam:

Od lutego dwóch wyższych dowódców wojskowych Marynarki Wojennej Rosji zostało zwolnionych ze stanowisk w związku z sukcesami Ukrainy na Morzu Czarnym. 14 lutego prorosyjskie kanały Telegramu i rosyjscy „wojskowo-patriotyczni” komentatorzy ogłosili usunięcie admirała Wiktora Sokołowa, byłego dowódcy Floty Czarnomorskiej, po zniszczeniu dużego rosyjskiego desantu desantowego „Cezar Kunikow” .

Komentarz Andrija Ryżenki
Ukraińska ofensywa dronów i rakiet na Morzu Czarnym całkowicie zaskoczyła rosyjską marynarkę wojenną

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja