Wpis z mikrobloga

#leasing #ryczalt #samochody #podatki #jdg #programista15k #ksiegowosc

Witam,
Jestem VATowcem na ryczałcie. Zastanawiam się nad wzięciem samochodu w leasing lub kupnem go za gotówkę. Auto kilkuletnie powiedzmy za 150k, które chciałbym po leasingu zostawić, ale jeszcze nie wiem na jaki czas(może rok/dwa). Jeśli chodzi o leasing to z tego co widziałem najkorzystniej wziąć taki z wykupem 1% (leasing na 3 lata) i nie księgować ostatniej faktury, czyli wykupić prywatnie? Chciałem porównać opłacalność obu opcji i wyglądało by to mniej więcej tak:
Leasing zakładam, ze najkorzystniejszy wychodzi przy 45% wkładu na początku i na 3 lata, wtedy koszt leasingu to około 8% (chyba nie da się mniej?) i na auto będę miał FV 23%.
Całkowity koszt samochodu z leasingiem dla samochodu za 150k wynosi więc 162k. W tym wypadku jest VATu około 30k, z czego mogę odpisać połowę (bo użytek mieszany), więc 15k. Za auto z kosztem leasingu zapłaciłem o 12k więcej w stosunku do zakupu za gotówkę i po uwzględnieniu tych odpisanych 15k z VATu jestem 3k na plus.
Tak jak wcześniej pisałem zakładam, że auto sprzedam jakiś rok/dwa po zakupie, więc przy sprzedaży zapłacę 3% podatku dochodowego (o ile zasady się do tej pory nie zmienią). Cena sprzedaży będzie powiedzmy na okrągło około 100k (pewnie poniżej, ale zaokrąglam), więc przyjmijmy że zapłacę wtedy 3k podatku. Akurat 3k bylem na plusie i teraz je zapłacę, więc wychodzę na 0.
Oczywiście z plusów leasingu to odliczanie kosztów serwisu/paliwa przez te 3 lata (bo oczywiście po wykupie prywatnym nie mogę już tego odliczać?). No i kolejny plus to taki, że nie płacę całej kwoty odrazu, więc może jakiś % z niezapłaconej kwoty urośnie (choćby na jakichś lokatach/obligacjach). Biorąc pod uwagę te dwa plusy zakładam, że jest do ugrania maksymalnie kilka tysięcy (nie jeżdzę dużo, wiec na paliwie aż tyle nie odpiszę).

Podsumowując koszty wychodzi to mniej więcej podobnie biorąc za gotówkę albo w leasing z delikatną przewagą leasingu, ale zakładając też że nic w prawie się nie zmieni i dalej będzie można po kilku latach sprzedać samochód z podatkiem tylko 3%. Raczej nie zakładam tutaj zmiany na korzyść podatnika, bo 3% to i tak nie wiele :)
Plusem zakupu za gotówkę może być też to, że mogę auto sprzedać np po roku od zakupu, a w czasie trwania leasingu jak chciałbym np ten leasing odstąpić to chyba musiałbym wystawić pełną FV 23% na odstępne (które było by duże w przypadku zakupu z początkowym wkładem 45%).
Dobrze rozumiem, czy coś źle policzyłem/pominąłem?
  • 24
  • Odpowiedz
Za auto z kosztem leasingu zapłaciłem o 12k więcej w stosunku do zakupu za gotówkę i po uwzględnieniu tych odpisanych 15k z VATu jestem 3k na plus.


@zakr: przecież gdybyś kupił za gotówkę to też byś odliczył 50% VATu
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@OsSikorskiego: to 20% kosztów nie ujmę bo jestem na ryczałcie, ale dalej mógłbym odliczać 50% VAT od kosztów pojazdu? Nawet wtedy jak wykupiłbym auto prywatnie? Jest na tej stronie cytat z ustawy o PIT ale nie ma tam informacji o VAT, więc nie jestem pewny. Robiłeś może coś takiego?
@Jelen_Szlachetny sorry chyba niedokładnie się wyraziłem, chodziło mi o zakup za gotówkę prywatnie. Czyli wtedy nie wprowadzałbym wcale auta do działalności.
  • Odpowiedz
@zakr: No ok, ale po co w ogóle brać pod uwagę kupowanie samochodu za gotówkę i nie brać FV na firmę?
Nigdy nie zagłębiałem się w temat, ale wydaje mi się, że leasing przy ryczałcie nie ma sensu. Po to się bierze m.in. leasing, żeby mieć koszt uzyskania przychodu, którego przy ryczałcie nie ma.
Tak w ogóle to możesz samochód prywatny wykorzystywać do celów firmowych i odliczać 50% VATu.
  • Odpowiedz
@Jelen_Szlachetny jak kupi auto na fv to odliczy 50% VAT. Jeśli będzie chciał sprzedać to musi wystawić fv i oddać cały VAT. W sytuacji gdy wartość auta nie spadnie drastyczne to może się to nie opłacić w takiej perspektywie. Leasing na ryczałcie się opłaca jeśli nie masz gotówki i musisz kredytować. Leasing może być wtedy tańszy niż kredyt. Tu OP ma gotówkę więc sytuacja jest inna. Wciąż może wziąć leasing a hajsik
  • Odpowiedz
dalej mógłbym odliczać 50% VAT od kosztów pojazdu? Nawet wtedy jak wykupiłbym auto prywatnie?


@zakr: tak, dokładnie tak. Mam samochód wykupiony po leasingu i nadal odliczam VAT - taka sama sytuacja jak u Ciebie (ryczałt+VAT)
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@supersucker: Dokładnie tak jak mówisz, dlatego zastanawiam się czy jest sens brać taki leasing czy lepiej po prostu kupić za gotówkę. Tego hajsu na inwestycje i tak nie zostanie tak dużo przy takiej wpłacie początkowej, więc to raczej nie jest jakiś mocny argument. A skoro w prywatnym i tak mógłbym odliczać 50% kosztów tak jak pisze @OsSikorskiego to następny argument odpada :)

@OsSikorskiego: oo dzięki za info. A wtedy musiałeś
  • Odpowiedz
@zakr: tak, dokładnie tak. Mam samochód wykupiony po leasingu i nadal odliczam VAT - taka sama sytuacja jak u Ciebie (ryczałt+VAT)


@OsSikorskiego odliczanie odliczaniem, ale jakbyś chciał sprzedać to nie mógłbyś sprzedać jako osoba prywatna tylko musiałbyś wystawić fakturę i zapłacić potem pełny VAT 23%.

@zakr Wbrew pozorom odliczanie kilku złotych miesięcznie z tytułu 50% vat za paliwo czy przeglądy co roku to w ujęciu np. 6 lat wcale nie będzie
  • Odpowiedz
Mam samochód wykupiony po leasingu i nadal odliczam VAT -


@OsSikorskiego: ekstra, dzięki za info. Myslalem że musiałbym przenieść do i wprowadzić do środków trwałych firmy.

jakbyś chciał sprzedać to nie mógłbyś sprzedać jako osoba prywatna tylko musiałbyś wystawić fakturę i zapłacić potem pełny VAT 23%.


@supersucker: czemu? Jeśli auto jest na osobę prywatną to czemu miałby sprzedawać jako firma?
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@supersucker: zakupu za gotówkę na firme nie rozważam bo to się chyba najmniej opłaca (tak jak mówicie trzeba by zapłacic poźniej cały VAT + 3% dochodowego). Ale z tego co pisze @OsSikorskiego to ma to auto wykupione z leasignu na prywatnie, ale po prostu odlicza koszty. Więc tak samo możnaby kupić auto bez faktury i używać w działalności i odliczać 50% VAT od kosztów, i w takiej sytuacji rozumiem, że przy
  • Odpowiedz
A wtedy musiałeś jakieś dokumenty jeszcze złożyć? coś, że prywatne auto będzie wykorzystywane w działalności? I np taka fakturę za paliwo to bierzesz normalnie na firme, a nie jakos na siebie prywatnie? skoro chcesz odliczać te koszt


@zakr: nie, to już księgowa odlicza - ona wie, że nie mam go w środkach firmy, więc z definicji mam prywatne. I tak, faktury biorę na JDG i mogę wtedy tę część VATu odliczyć
  • Odpowiedz
@zakr: Masz o tyle komfortową sytuację, że masz gotówkę i rzeczywiście opcja o której wspomniał @fat_american_kid wydaje się bardzo dobra. Fajnie będzie za kilka lat sprzedać auto i nie płacić vatu, będzie większy budżet na nowe. Tak czy siak pogadaj ze swoim księgowym, to też zawsze dobre źródło informacji.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@OsSikorskiego: rzeczywiscie to co mowisz z tym odliczaniem wygląda niezle :) w zasadzie nie opłaca się nie wrzucic auta w taki uzytek prywatny w dzialalności jesli mielibysmy to auto prywatnie.

@supersucker: tak ta opcja wydaje się chyba najlepsza. Z tych wyliczeń, które przedstawiłem w głównym poście wynika, że nie ma za bardzo korzyści biorąc to auto w leasing, a przy sprzedaży nie wiadomo jakie będą przepisy za kilka lat itp,
  • Odpowiedz
odliczanie odliczaniem, ale jakbyś chciał sprzedać to nie mógłbyś sprzedać jako osoba prywatna tylko musiałbyś wystawić fakturę i zapłacić potem pełny VAT 23%.


@supersucker: Robisz wykup prywatny, a następnie darowiznę komuś z rodziny tak, żeby podlegało to zwolnieniu z podatku. Wtedy po pół roku możesz to auto sprzedać jako osoba prywatna (a właściwie obdarowany) i nie płacisz VAT-u.
  • Odpowiedz