Wpis z mikrobloga

via Android
  • 0
No właśnie z czego również robili 1974 roku domy? Trochę odbiłem gładzi i wygląda że pod spodem jest czerwona cegla
@bit1: mój jest z lat 70 z pustaka. Też mam łuki, ale te tutaj są jakieś nieproporcjonalne, pewnie też bym likwidowała albo poprawiała. Skoro widzisz cegłę to masz z cegły, albo oryginalny łuk był z gołej cegły, żeby było ładnie, a reszta z czegoś innego.
Nie wiesz z czego masz zbudowany dom? Dowiedz się, to się przydaje.
@bit1: btw jeśli cały dom jest z cegły to te łuki mogły robione nie bez powodu. Skoro już kujesz to dla bezpieczeństwa można wykuć też większy otwór pod legar nad tą ościeżnicę i wstawić go tam dla wzmocnienia konstrukcji. Szczególnie jeśli to ściana nośna.
@kazoo1988:
Wypożycz w wypożyczalni maszyn budowlanych coś takiego:
https://www.isprzet.pl/pl/hydrauliczne-przecinarki/przecinarka-hydrauliczna-husqvarna-k-2500.html

I wytnij co trzeba. Będzie gładko i schludnie. Takie sprzęty tną na 120-150 mm, więc jak będziesz nacinał z obu stron to możesz wyciąć ścianę grubą na 30 cm. Tylko wycinaj po małym kawałku, bo cały taki element może ważyć kilkaset kilo. Podłóż paletę to ci nie rozwali posadzki. Godzina roboty max.
Czym to wyciąć/wyburzyć?


@bit1: odkuć młotkiem tynk, sprawdzić co jest pod spodem i dobrać metodę do tego, co się znajdzie. Ale na 90% to zostało dorobione przez właściciela do gotowego otworu, więc jest spora szansa, że jak pieprzniesz młotem od boku w ten łuk, to sam odpadnie, na nogi tylko uważaj. Dla pewności możesz wcześniej po obrysie naciąć szlifierką.

No właśnie z czego również robili 1974 roku domy?


@bit1: paaanie,
Nie jest to ściana nośna. Jak cos


@bit1: Jesteś pewien? Tzn. w przypadku takich cienkich ścian "na pół cegły" jest to prawdopodobne, ale to tak na prawdę zależy od tego co się na niej opiera (i czy się coś opiera). Ja też myślałem, że 12 cm ściana z betonu komórkowego, którą mam w domu, jest działową, dopóki nie odsłoniłem stropu nad nią - wtedy się okazało, że tam gdzie jest ściana
@bit1: Wygląda na to że jeśli stropy są kleina (belkowe) to te belki powinny biegnąć wzdłuż tej działówki. Żeby mieć pewność czy to jest działówka to na strychu dogrzebałbym się do stropu (o ile to możliwe, bo jeśli tam jest zrobiona jakaś wylewka czy nowa izolacja to może być ciężko) i zobaczył czy wzdłuż tej ściany lub w jej pobliżu leci jakaś belka. Jeśli biegnie, to spoko, a jeśli nie, to