Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (944)

Rosja
Dziś, 25 marca, Stany Zjednoczone Ameryki wprowadziły nowe sankcje wobec firm z Federacji Rosyjskiej za pomoc w omijaniu istniejących ograniczeń. Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych Ministerstwa Finansów (OFAC) nałożył sankcje na trzynaście osób prawnych i dwie osoby fizyczne za działalność w sektorach usług finansowych i technologii gospodarki Federacji Rosyjskiej. Są to osoby, które opracowują lub oferują usługi w zakresie wirtualnych aktywów, które pozwalają uniknąć płacenia amerykańskich podatków i sankcji. Niektóre osoby fizyczne i prawne ułatwiały transakcje lub oferowały inne usługi, które pomogły organizacjom objętym już sankcjami uniknąć ograniczeń. osja w coraz większym stopniu poszukuje alternatywnych mechanizmów płatności, aby ominąć amerykańskie sankcje i kontynuować finansowanie wojny przeciwko Ukrainie.
Źródło

Ukraina
Rada zarejestrowała projekt ustawy z ograniczeniami dotyczącymi Telegramu. W uzasadnieniu wskazano, że niektóre platformy wymiany informacji mają na Ukrainie wielomilionową widownię. Według badania z 2023 roku oglądalność Telegramu przewyższyła YouTube'a 4,5-krotnie - odpowiednio 72% vs. 16%. Projekt ustawy wymaga zatem wyodrębnienia dostawców platform udostępniania dostępu do informacji jako odrębnych podmiotów w sferze medialnej. Wyjaśniono również, że kluczową różnicą pomiędzy platformami udostępniania, za pośrednictwem których rozpowszechniane są informacje masowo, jest obecność na nich stron (kont, kanałów itp.).
Źródło

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ponad 2000 rosyjskich rakiet manewrujących i balistycznych, ale nadal potrzebuje większej liczby systemów obronnych. Jednocześnie Ministerstwo Obrony podkreśla, że ​​Ukraina nadal potrzebuje większej liczby systemów obrony powietrznej, aby chronić swoich obywateli przed rosyjskim terrorem. W końcu głównym celem rosyjskich ataków pozostaje infrastruktura cywilna.
Źródło

W wyniku rosyjskich ataków z 22 marca, które spowodowały zniszczenie obiektów energetycznych, Charków jest obecnie zasilany przez inne regiony, a odbudowa elektrociepłowni zajmie lata. Należy zauważyć, że wraz ze zniszczeniem elektrociepłowni CHP-5 Charków utracił główne zdolności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej dla miasta. Pełną ocenę rozmiaru szkód wyrządzonych ciepłowni i niezbędnych prac renowacyjnych na obiekcie będzie można przeprowadzić dopiero po zakończeniu oględzin i analizy ruin. Jednak zdaniem ekspertów ds. energetyki już dziś jest oczywiste, że jest to proces niezwykle czasochłonny i kosztowny, porównywalny z nową budową.
Źródło

Białoruś
W Dniu Wolności, Białoruski pułk ochotniczy im. Kastusia Kalinowskiego, wchodzący w skład Sił Zbrojnych Ukrainy i przeciwstawiający się rosyjskiemu agresorowi, zaapelował do Białorusinów na całym świecie o mobilizację na rzecz niepodległej Białorusi i pokojowej Ukrainy.
Źródło

Litwa
Prezydent Gitanas Nausėda mianował Laurynasa Kasčiūnasa ministrem obrony narodowej. L. Kasčiūnas powiedział, że jego głównym zadaniem na jego stanowisku będzie realizacja zasady powszechnej obrony, wśród priorytetów wymienił przygotowanie do przyjęcia niemieckiej brygady, reformę poboru do wojska, porozumienie w sprawie dodatkowych środków na obronę, rozwój programu dronów.
Źródło

Łotwa
Łotewskie Ministerstwo Obrony zaproponowało rozwiązania dotyczące rozwoju farm wiatrowych w tym kraju, biorąc pod uwagę potrzeby operacyjne przemysłu obronnego. Z opracowanego raportu wynika, że ​​wzdłuż wschodniej granicy Łotwy i na dużej części obszaru nadmorskiego nie będzie można budować farm wiatrowych. Więcej w linku.
Źródło

Estonia
Estońska Liga Obrony (Kaitsellit - odp. WOT) przygotowuje swoje jednostki do walki z użyciem dronów. Podczas gdy organizacja obronna korzysta obecnie z małych dronów obserwacyjnych, planowane jest wprowadzenie standardu dronów szturmowych. Liga Obrony od ponad dwóch lat systematycznie angażuje się w szkolenia dronowe. Ćwiczenia wykorzystują drony zdolne do rozpoznania i kierowania ogniem. Uczestnicy uczą się również, jak postępować, gdy są widoczni z powietrza.
Źródło

Polecam:

22 marca 2024 r. w hali koncertowej w Krasnogorsku na obrzeżach Moskwy grupa uzbrojonych mężczyzn otworzyła ogień do osób zgromadzonych w hali, zabijając 137 z nich (dane na 24 marca) i raniąc ponad drugie tyle. Następnego dnia Władimir Putin wygłosił przemówienie, nazywając atak „barbarzyńskim” i obiecując „sprawiedliwe” ukaranie sprawców. FSB poinformowała o zatrzymaniu 11 podejrzanych, prawdopodobnie narodowości tadżyckiej, przy granicy z Ukrainą, w kierunku której mieli rzekomo uciekać.

Komentarz dr Jakuba Olchowskiego (IEŚ)
Reakcja Kremla na zamach w Moskwie – sojusz nazistowsko-islamistyczny

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz