Wpis z mikrobloga

Do ludzi z branży IT - czy zapowiada się, że rozwój AI przystopuje na jakiś czas, w jakiejś bliższej przyszłości, z powodu natrafienia na sufit technologiczny? Nie wiem, zbyt mała moc obliczeniowa procesorów, problem ze zmniejszeniem architektury chipów, ekonomia itp?

Wypowiedzi CEO openAi lub invidii mnie nie interesują, wiadomo że będą zachwalać i zapowiadać tłuste lata, żeby inwestorzy pompowali kasę. Coś jak developerzy w Polsce sugerujący, że tanio to już było.

#ai #it #sztucznainteligencja
  • 3
@Don_Kichot: patrząc na przeszłość odpowiedź brzmi: tak. W końcu AI (sieci neuronowe, LLM itd.) to wcale nie jest nowy wynalazek. Gwałtowny rozwój nastąpił w ostatnich czasach właśnie z powodu dostępności mocy obliczeniowej. Jeżeli wykorzystana zostanie dostepna moc, to wzrost powinien spowolnić/zatrzymać się. Ale jaki okres szybkiego wzrostu możliwości AI nas czeka? Rok? 10 lat? 100 lat? Nie wiadomo.
No, ale ja się na tym ogólnie nie znam.
@Don_Kichot: jak niebędą mogli się rozwijać w góre, to będą na boki. Jak dosięgną sufitu technologicznego, to będą tworzyć rózne technologie do zmniejszania wymagań sprzętowych. np wide taki bitnet 1.58. który zmniejszy pojemność na dysku i przyśpieszy modele językowe jednocześnie nie wpływając zbytnio na jakość.