Wpis z mikrobloga

Warszawski pałac tak zapomniany że nie ma nawet artykułu na Wikipedii

W pierwszej połowie XVIIIw. (choć dokładna data nie jest znana) marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński wzniósł w Warszawie przy ul.Królewskiej barokowy pałac. Zaprojektował go wybitny architekt Jakub Fontana, odpowiadający również za projekty wielu innych warszawskich rezydencji i budynków. Jak widać na zdjęciach dorównywał on przepychem pobliskim pałacom - Saskim i Brühla. Miał nim nawet mieszkać w nim w czasie swojego pobytu w Warszawie car Piotr Wielki. W sąsiedztwie pałacu Franciszek kazał wytoczyć ulicę Bielińską która zostaje niedługo potem przemianowana na Marszałkowską.
Jako że Franciszek Bieliński zmarł bezpotomnie to pałac przechodzi później na własność rodu Łubieńskich dzięki zawartemu w 1782 r. małżeństwu Tekli Bielińskiej z Felixem hr. Łubieńskim, późniejszym ministrem sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego. W okresie Królestwa Kongresowego właścicielem pałacu zostaje Henryk Łubieński który tuż przed wybuchem powstania listopadowego jest mianowany na prezesa Banku Polskiego, do tego wraz z bratem Tomaszem otwiera wielki dom handlowy pod firmą "Bracia Łubieńscy i Spółka" której siedzibą zostaje wspomniany pałac. Przedsiębiorstwo rozwinęło działalność w czasie powstania listopadowego – m.in. importowano sprzęt dla żołnierzy i surowce dla wojska. W styczniu 1831 roku Henryk Łubieński jako prezes Banku Polskiego zainicjował pożyczkę wewnętrzną, rozpisaną przez Rząd Narodowy.
Pozycja Henryka musiała być spora ponieważ po upadku powstania listopadowego, mimo wsparcia udzielonemu zrywowi, nie tylko nie musi udawać się na emigrację, ale również zachowuje posadę w Banku Polskim, choć tylko jako wiceprezes. W 1835 roku występuje z inicjatywą budowy kolei łączącą Warszawę z Zagłębiem Dąbrowskim (Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej).
Niemniej jednak ma także prawdopodobnie sporo wrogów i jego kariera po powstaniu nie trwa długo bo wkrótce potem, w 1842 roku, wraz z Józefem Lubowidzkim, prezesem banku, zostaje oskarżony i aresztowany za korzystanie z publicznych środków Banku Polskiego na celów prywatnych i skazany na cztery lata więzienia, choć odsiaduje tylko rok, a resztę kary za wstawiennictwem namiestnika Iwana Paskiewicza zamieniono na zesłanie do Kurska.
Majątek Łubieńskich, w tym i warszawski pałac, zostaje jednak skonfiskowany na poczet rekompensaty i tym samym przejmuje go Bank Polski, przez co zaczyna się powolny upadek pałacu który od tej pory zostaje przeznaczony na cele najmu (mieści się w nim min. teatr ogrodowy Tivoli), a po likwidacji Banku Polskiego w 1885 roku najpewniej przechodzi w ręce prywatne i staje się kamienicą czynszową. W 1895 roku pałac zostaje rozebrany, a na jego miejscu powstają trzy kamienice czynszowe o numerach Królewska 27, 29 i 29A.
Często pojawia się informacja jakoby w miejscu pałacu powstała kamienica Oppenheimów (tzw. Kamienica Pod Geniuszem), ale ona miała adres Królewska 31. Na stronie Urzędu Miasta Warszawa są historyczne mapy i na mapie z lat 1891-1908 widać jeszcze dokładne położenie pałacu (a na pewno nie jest ona niedokładna, odtwarza nawet ryzality, a porównując ze współczesnymi zdjęciami satelitarnymi to rozbieżność jest nie więcej jak jakieś 10 centymetrów)
https://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_historyczna
Obecnie w miejscu pałacu stoi gmach Ministerstwa Finansów, budynek przedszkola nr. 17 oraz fragment bloku przy ulicy Kredytowej 8.

#warszawa #architektura #zabytki #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Fennrir - Warszawski pałac tak zapomniany że nie ma nawet artykułu na Wikipedii

W pi...

źródło: 004_Palac.Bielinskich.Lubienskich.Warszawa.ul_.Krolewska.z.ksiazki.Kraj_.w.obrazach.1899.r

Pobierz
  • 7
  • 4
Lokacja pałacu nałożona na współczesne zdjęcie satelitarne. Jako że przedwojenne kamienice miały studnie, a po wojnie duża część terenu po pałacu i kamienicach nie została zabudowana to jest wielce prawdopodobne że pod ziemią mogą nadal istnieć jakieś relikty piwnic, niemniej jednak ktoś by tam musiał przeprowadzić już jakieś badania archeologiczne.
Fennrir - Lokacja pałacu nałożona na współczesne zdjęcie satelitarne. Jako że przedwo...

źródło: palacmapa

Pobierz
@Fennrir: nie zapominajmy, że wzniósł taki pałac między innymi też przez to, że był właścicielem jurydyki Bielino ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A druga jej część była przy Wilczej więc ta powstała droga łącząca dwie części jurydyki jest teraz Marszalkowską
  • 2
@haabero:
Tak, dlatego też podciągnięto tę ulicę aż do obecnego Placu Unii Lubelskiej. Jurydyki to z kolei miały własne rynki i pobliski obecny Plac Dąbrowskiego który powstał za pałacem to był właśnie rynkiem tejże jurydyki. Podobnie jak Plac Grzybowski był rynkiem jurydyki Grzybów