Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie #xtb

Zakupiłem akcje Mabion u tego Ch**** brokera i powininem zakupić je po cenie 16.290 (cena zakupu), (16.250 - cena sprzedaży). Lecz akcje zakupiło po cenie 16.380 - jaka może być tego przyczyna? Dodam, że po zakupie mam -2,50 zł na wolnych środkach, a nie gram obecnie na żadnych CFD.

#gielda
  • 10
  • Odpowiedz
@xsmuu: I to nie na otwarciu/zamknięciu takie coś? Kupowałeś przez "BUY" czy może wystawiałeś zlecenie z limitem?

Miałem sam przypadek, gdzie na otwarciu mi zakupiło CDR powodując -30 zł na wolnych środkach.
  • Odpowiedz
  • 0
@Okcydent: I pokazało normalnie cenę, że kosztuje 16,290 - a później sprawdzam, a tu po innej cenie mi kupiło - niby nie wiele, ale kurdee nie lubię oszukiwany
  • Odpowiedz
@xsmuu: Domyślam się, że zadziało się coś takiego, że XTB nie odświeża zbyt często cen mniej płynnych instrumentów - są rozjazdy względem tego co jest na giełdzie. Miało policzone, że wystarczy. Nacisnąłeś "BUY" i poszło "PKC" (po każdej cenie). Zamiast odrzucić zlecenie to go wykonało, ale cena na GPW była już inna.
  • Odpowiedz
@xsmuu: Musisz składać zlecenie limit, a nie zlecenie rynkowe. Zlecenie rynkowe jest wykonywane natychmiastowo - nie wiem czy XTB używa PKC czy PCR. Aktualny kurs nie oznacza, że zlecenie rynkowe wykona się po takim kursie tylko, że po takim kursie wykonała się ostatnia transakcja. Ale w arkuszu po stronie sprzedaży mogą być już zlecenia z wyższą ceną i po tych cenach wykona się zlecenie rynkowe. Przed taką sytuacją chroni zlecenie
  • Odpowiedz
Aktualny kurs nie oznacza, że zlecenie rynkowe wykona się po takim kursie tylko, że po takim kursie wykonała się ostatnia transakcja. Ale w arkuszu po stronie sprzedaży mogą być już zlecenia z wyższą ceną i po tych cenach wykona się zlecenie rynkowe.


@diabel_z_piekla, @xsmuu: Na XTB 'aktualny kurs' to najwyższa cena ofertowa ("BID") - nie mamy informacji o cenach ostatniej transakcji. W ogóle nawet nie mamy rzeczywistego wolumenu.
  • Odpowiedz
  • 2
@Okcydent: myślę, że jutro się skontaktuję z suportem i niech mi to wyjaśnią w razie czego screena mam. Jeżeli jest ktoś zainteresowany co odpiszą niech da plusa, to zawołam.
  • Odpowiedz
Na polskiej giełdzie nie spekuluję i nie mam pojęcia jaki wolumen masz na akcjach Mabionu, ale im mniejszy wolumen, tym większe poślizgi w cenie przy kupnie po cenie rynkowej. Generalnie uważam, że kupowanie po cenie rynkowej jest najlepsze (przynajmniej jeśli chodzi o najwieksze spółki, choć może niekoniecznie polskie), ale w przypadku instrumentów o mniejszym wolumenie trzeba na to uważać (w szczególności jeśli ktoś jest day traderem). Poza tym upewnij się czy kupujesz
  • Odpowiedz