Wpis z mikrobloga

Marzec
Świadomość


20 marca
Gotowi i w domu


„Wprawdzie wolałbym uniknąć męczarni, ale gdy będę musiał je przetrzymać, chcę znieść je odważnie, z męstwem i godnością. Wolałbym uniknąć wojny, gdy jednak wybuchnie, chcę dostojnie znosić rany, głód i inne nieodłączne jej aspekty. Nie jestem też na tyle szalony, by pragnąć choroby, jednak gdy będę musiał ją przejść, nie chcę zachowywać się impulsywnie i haniebnie. Chodzi nie o to, by życzyć sobie trudności, ale by pragnąć cnoty, która pozwoli je znieść”.
— Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 67.4

Prezydent James Garfield był wybitnym człowiekiem. Wychowany w skromnych warunkach był samoukiem, a później bohaterem wojny secesyjnej. Jego prezydenturę przerwała kula zamachowca. W trakcie krótkiego urzędowania stał w obliczu głęboko podzielonego kraju, a także wyraźnie wewnętrznie podzielonej Partii Republikańskiej. W trakcie jednego ze sporów, w którym ktoś podważał autorytet jego stanowiska, Garfield nie ustąpił i powiedział doradcy: „Oczywiście, że potępiam wojnę. Jeśli jednak ktoś sprowadzi ją pod moje drzwi, zastanie mnie w domu”.

To samo pisze Seneka. Bylibyśmy szaleni, gdybyśmy pragnęli trudności w życiu. Jednak równie szalone jest udawanie, że nigdy one nie wystąpią. Gdy trudności zapukają już do drzwi, co może zdarzyć się tego właśnie ranka, warto być przygotowanym na ich spotkanie. Nie w takim stanie, w jakim witamy kogoś, kto nieoczekiwanie odwiedzi nas późnym wieczorem, ale tak, jak byśmy czekali na ważnego gościa: ubrani, z odpowiednim nastawieniem, gotowi do wyjścia.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 19