Wpis z mikrobloga

Mirki,

Potrzebuje porady, sytuacja trochę zagmatwana więc napiszę w punktach:
1. Mam światłowód z routerem Huawei hs8145v od ISP
2. Mam kamery CCTV spięte ze sobą switchem PoE
3. Mam 8 kabli LAN porozrzucanych po pokojach i chciałbym każdy zasilić internetem
4. Chciałbym zrobić sieć mesh (lub inne rozwiązanie) by mieć WiFi na parterze i na piętrze

Jak polecacie skonfigurować takie ustawienie?
Myślałem o takim wariancie:
1. huawei hs8145v zrobić w tryb bridge > router WiFi > Switch i dystrybucja internetu do urządzeń fizycznych + access pointy na parterze i piętrze
2. A może bez sensu jest robie tego trybu bridge i zrobić tak: huawei hs8145v > switch > access pointy?

#siecikomputerowe #it #komputery
  • 5
@xede: Jakość WiFi w tym ruterze jest niezadowalająca, do tego wszystkie nowsze urządzenia zgłaszają mi problem, że zabezpieczenie sieci WiFi jest niewystarczające, a wyższego standardu szyfrowania nie mogę ustawić. Stąd zacząłem kombinować by zrobić z niego modem i kupić porządniejszy router.

Ale z drugiej strony mogę też podejść do tematu inaczej i kupić np. 16 portowego Switcha z paroma gniazdami PoE, wyłączyć WiFi w Huaweiu i puścić całą sieć po jednym
@Vader-Poland: opcja nr 2 zaklada dolaczenie do obecnego routera switcha i do tego swoje APki, switche ktore maja poe + zwykle zazwyczaj drogie sa, ja osobiscie mam podobna konfiguracje i mam
2 switche - 5portow POE, 24porty zwykle
2 APki - zasilacze poe do 24 portowego
4 kamery do switcha 5 portowego poe

wszystko dziala cacy
@xede: A Switcha masz 1 gigabitowego? Czy bawiłeś sie w wyższą przepustowość? Zastanawiam się czy jest sens dopłacać, skoro i tak na wejściu mam światłowód do max 1 gigabit.
@Vader-Poland: oczywiscie ze sie zastanawialem ale koszt chociazby 2,5Gbit albo 10Gbit to wzrost parukrotny ktory na siebie nie zarabia bo i tak waskim gardlem w pewnym momencie staja sie dyski talerzowe(ktore mam w kompie do archiwizacji roznych rzeczy) itd

domowe uzycie to na dzien dzisiejszy max 1Gbit poza paroma bardzo specyficznymi przypadkami, gdzie ktos przerzuca bardzo duze pliki po sieci