Wpis z mikrobloga

Mirki jestem totalną blondynką w temacie. A chciałabym się tego nauczyć. Jaką książkę ( lubię papier ( ͡ ͜ʖ ͡)) polecacie żeby zrozumieć budowę i mechanizm działania samochodu? Najlepiej żeby miała dużo obrazków ( ͡ ͜ʖ ͡) jako ze jestem właścicielką Mercedesa A klasy ( ulubione auto mechaników ( ͡° ͜ʖ ͡°)-) to najlepiej jakbym na podstawie tej książki umiała ogarnąć swój #samochody #mechanikasamochodowa
  • 14
@zenon_z_chorzowa1: taka instrukcję dostaje się wraz z kupnem samochodu? ( ͡ ͜ʖ ͡)
Jeśli tak to nie mam takiej. Jako że studiuje na polibuda to chciałabym też zrozumieć działanie tej maszyny. Byłby to dobry start żeby nie być debilem inżynierem
@szynszyla2018 Samochód działa dzięki skomplikowanemu połączeniu różnych systemów i komponentów mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych. Oto podstawowe zasady działania:

1. Silnik: Serce samochodu, najczęściej silnik spalinowy, generuje moc przez spalanie paliwa (benzyny lub oleju napędowego), co powoduje ruch tłoków. Ruch ten jest przekształcany na ruch obrotowy wału korbowego.

2. Układ przeniesienia napędu: Składa się z skrzyni biegów, sprzęgła (w samochodach manualnych) lub przekładni hydrokinetycznej (w samochodach automatycznych), wału napędowego, dyferencjału i
@szynszyla2018: samochód to agregat wielu maszyn ( ͡° ͜ʖ ͡°)

proponują zacząć od silnika, czyli jak działa silnik spalinowy dwusuwowy na początek, potem czterosuwowy o zapłonie iskrowym oraz samoczynnym

a potem sobie kolejne elementy dokładać

jak działa skrzynia biegów, a jak już skrzynia to i sprzęgło

i tak dalej :)
@szynszyla2018 poszukaj na necie „service manual -tutaj model twojego auta-„ sa to dosłownie instrukcje jak rozkręcić i złożyć cały samochód. Do któregoś roku wypuszczali papierowe serwisowki, reszta dostępna na necie, spodziewam się że większość po angielsku ale po polsku również znajdziesz jak dobrze poszperasz. A jeśli interesuje cię zasada działania poszczególnych podzespołów i układów to polecam kanał Profesor Chris. Bardzo łopatologicznie omawia podstawy mechaniki