Wpis z mikrobloga

  • 0
@rzuf22 a gdzie autor wspomina o kościele i o tym jakie tezy bronił/głosił?

Odniosłem się do tego, że wyśmiewanie ludzi którzy żyli kilkaset lat temu za ich poglądy sprzeczne ze znaną dzisiaj naukową jest idiotyzmem. Za to Ty odniosłeś się do czegoś na temat czego w ogóle się nie wypowiedziałem.
  • Odpowiedz
  • 0
@van-der-staas myślę, że ogólnie najwięksi filozofowie wszechczasów też #!$%@? czasem farmazony xd
A Tomasz jest tutaj tylko pretekstem do ataku na kościół, bo jak sam widzisz pod tym postem zamiast odnieść się do tego co napisałem to szkalujesz katolików xD
  • Odpowiedz
@skar owszem, szkaluję. To nic złego mówić rzeczy, które wraz z rozwojem nauki okażą się nieprawdą. Rzecz w tym, że nauka używa słów typu

zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy

lub

obowiązującą dziś teorią

Kościół ma za to jedyną i słuszną prawdę. Jeśli się z nią nie zgadzasz to spłoniesz w piekle. Mniej więcej.
  • Odpowiedz
a gdzie autor wspomina o kościele i o tym jakie tezy bronił/głosił?


@skar: może w tym żółtym napisie na samym dole? xD "Złote myśli kościoła katolickiego"

Odniosłem się do tego, że wyśmiewanie ludzi którzy żyli kilkaset lat temu za ich poglądy sprzeczne ze znaną dzisiaj naukową jest idiotyzmem.


@skar: one były tak samo sprzeczne z ówczesną nauką.

Za to Ty odniosłeś się do czegoś na temat czego w ogóle się
  • Odpowiedz
@van-der-staas: #!$%@? farmazony jak tomasz z akwinu. Kościół wielokrotnie uznawał wyższość nauki i zmieniał swoje stanowisko wraz z rozwojem nauki. Duchowni katoliccy mają duży wkład w rozwój nauki, a najsłynniejszym przykładem jest chyba Mendel.

Upraszczasz skomplikowane zagadnienia tak, żeby pasowały Ci do jednej z góry przyjętej narracji, jednocześnie to samo zarzucasz kościołowi.
  • Odpowiedz
@skar upraszczam i przyznałem się do tego zanim zdążyłeś to zauważyć. To tylko komentarze na portalu ze śmiesznymi obrazkami, a nie dyskusja akademicka. Nie zarzucam tego samego Kościołowi. Zarzucam mu ogłupianie ludzi w imię własnych interesów, a nie jakieś "upraszczanie skomplikowanych zagadnień".

Duchowni katoliccy mają duży wkład w rozwój nauki, a najsłynniejszym przykładem jest chyba Mendel.


Pewnie było wtedy wiele świeckich uniwersytetów, w których można było prowadzić prace niezależnie od Kościoła, prawda?
  • Odpowiedz
@rzuf22:

@skar: może w tym żółtym napisie na samym dole? xD "Złote myśli kościoła katolickiego"


gdzie jest coś o tym, że bronił, i gdzie się do tego odniosłem kolego, nie zrozumiałeś pytania.

one były tak samo sprzeczne z ówczesną nauką.


o to ciekawe, możesz mi podpowiedzieć jakie było stanowisko ówczesnej nauki? Bo z tego co kojarzę również opierano się na przypuszczeniach i filozoficznych rozważaniach.

odniosłeś się do idiotyzmu wierzenia w
  • Odpowiedz
@vrim:

Nie określa on jednak, wbrew temu, co mu się często przypisuje, kiedy następuje i ile czasu trwa takie „przystosowanie” organizmu do przyjęcia duszy ludzkiej. Dlatego komentatorzy jego myśli są zdania, że proces ten dokonuje się w jakimś niezmiernie krótkim odcinku czasowym - zaraz po poczęciu lub wręcz w jednym momencie - w chwili poczęcia.

Przecież określa... I pisze, jak to Jezus różnił się w tym od ludzi.

Thus, Aquinas held
  • Odpowiedz
  • 0
@van-der-staas Kościoł zabraniał budować uniwersytetów wladzom państwowym? Nie. Budowali uniwersytety i owszem kierowali nauka na tory, które były dla nich wygodne. Jednak zarzut, że kościół blokował naukę w sytuacji gdzie pewnie zdecydowana większość noblistów studiowała na uczelniach założonych przez kościół to trochę xD.
Mimo blokowania pewnych odkryć, zastanowiłeś się gdzie bylibyśmy bez tych uniwersytetów?

Myślę, że bardziej nauce zaszkodził Oktawian August paląc bibliotekę Aleksandryjską, ale to tylko moje przypuszczenia.

Oczywiście kościół ma
  • Odpowiedz
In aliis autem haec successive contingunt, ita quod maris conceptio non perficitur nisi usque ad quadragesimum diem, ut philosophus in 9 de animalibus dicit, feminae autem usque ad nonagesimum.


@n3ssunostaguardando: Ziew. Ut philosophus dicit znaczy jak mówi filozof. Arystoteles był wówczas często określany po prostu jako filozof czy nawet Filozof.
  • Odpowiedz
@vrim:

Ziew. Ut philosophus dicit znaczy jak mówi filozof. Arystoteles był wówczas często określany po prostu jako filozof czy nawet Filozof.


No i?

On pisze, jak się wg niego samego dzieje i tylko wtrąca, że "tak jak mówi Arystoteles". Nie "Arystoteles mówi, że...". Tak wynika z kontekstu. Od pisania o Chrystusie przechodzi do opisywania, jak z kolei jest z ludźmi.
  • Odpowiedz
to dlaczego się tak plują o dzień po?


Eh kiedy w końcu zrozumiecie, tu nie chodzi o żadne dzień po. Tylko o przesunięcie wieku zgody na 12 lat.
  • Odpowiedz