Wpis z mikrobloga

#swiadomesny #swiadomesnienie

Tak chciałem podzielić się małą ciekawostką, zajawką...

Czas we śnie. Nie tylko można tutaj skorzystać z osobistych doświadczeń, ale również badań laboratoryjnych na szczurach. Na podstawie badań dowiedzieliśmy się, że 6 minut snu szczura to 1 minuta w rzeczywistości. Faktycznie, z własnych doświadczeń, chyba większość z nas może potwierdzić, że upływ czasu we śnie jest inny niż w rzeczywistości pozasennej. Sam z mojego doświadczenia mam wrażenie, że jest to jednak zmienna i może znacznie się wahać. Trudno jest to oceniać na podstawie samego poczucia snu po przebudzeniu, ale zdarzyło mi się w latach szkolnych dosypiać minutę przed dzwonkiem i budzić się w przerażeniu z powodu przekonania, że mocno zaspałem, bo scenariusz snu trwał dobre 15 minut. Gdyby poczucie to było rzeczywiście poprawne, mielibyśmy nawet stosunek ponad 15:1, ponieważ mówimy o okresie krótszym niż jedna minuta.

Jak by nie było, pewni możemy być, że czas we śnie płynie wolniej – oczywiście z perspektywy świata snu. Oznacza to, że osiągając zaledwie 10 minut świadomego snu, możemy liczyć nawet na godzinną przygodę, a przyjmując subiektywne poczucia za wiarygodne to przygoda mogłaby trwać prawie dwie godziny.

Możemy teraz trochę pomarzyć/pofantazjować, co może nas pozytywnie nakręcić, zwiększając prawdopodobieństwo świadomego snu. Otóż, gdyby założyć, że na całe osiem godzin uzyskalibyśmy łącznie jedną godzinę snów świadomych to pozwoliłoby nam to przeżyć całonocną podróż do zupełnie innego świata.
  • 6
@psiversum Niestety, bo fajne by to było, ale twoje twierdzenia nie są prawdziwe. Stephen LaBerge przeprowadzał specjalne eksperymenty aby rzucić nieco światła na relację upływu czasu pomiędzy jawą a snem. Okazało się że czas płynie mniej więcej tak samo. Jego wyjaśnienie dlaczego wpadamy w taką iluzję znajdziesz na screenie. Aby głębiej wejść w temat trzeba by było czytać jego artykuł naukowy podsumowujący to badanie bo dwa akapity sygnalizujące temat w książce dla
Dreampilot - @psiversum Niestety, bo fajne by to było, ale twoje twierdzenia nie są p...

źródło: temp_file250292041785616636

Pobierz
  • 2
@Dreampilot: Widzę kilka błędów w jego rozumowaniu.

Zwróć uwagę, że w tych wszystkich eksperymentach nad LD mówi się o tym, że we śnie możesz poruszać oczyma świata snu i jednocześnie poruszysz oczyma świata rzeczywistego. Właśnie tutaj eksperyment jest błędny co do założeń i wniosków, choć dostarcza pewne cenne wyniki.

W przypadku badania na szczurach korzystano z bezpośredniego podpięcia się elektroniką do mózgów szczurów i monitorowano dedykowanym oprogramowaniem to co się dzieje
@psiversum Metoda sygnalizowania za pomocą ruchów gałek ocznych jest powszechnie akceptowana w środowisku naukowym. No ale jeśli uważasz że ma ona jakieś słabe strony lub braki czy masz w ogóle jakieś zastrzeżenia co do metodologii takich badań to powinieneś na nie zwrócić uwagę jakiemuś naukowcowi który zajmuje się świadomym śnieniem.
Chętnie przeczytam jakiś abstrakt tych badań ze szczurami. Na tą chwilę nie mogę nic więcej na ten temat powiedzieć bez przeczytania choćby
@psiversum: @Dreampilot są ludzie którzy twierdzą, że tworzą tzw persistent realm gdzie odwzorowują wszystko na kształt naszego świata, nie wiem czy w rozmowach o tym nie pada kompresja czasu, czas snu zależy od czasu fazy REM nie wiem czy się da go jakoś przedłużyć