Wpis z mikrobloga

#matura #matura2014 #literatura #ksiazki #ksiazka

Zaraz muszę oddać bibliografie, a szczerze mówiąc byłem nastawiony na termin oficjalny(7 kwietnia) i dużo o niej nie myślałem. Pomyślałem, że może ktoś miał podobny temat albo interesuje się tą tematyką i potrafiłby mi coś doradzić.

Na razie mam tyle:

Temat: Totalitaryzm jako temat literacki. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury powszechnej i polskiej.

Literatura podmiotu:

Huxley Aldous: Nowy Wspaniały Świat

Kasey Ken: Lot nad kukułczym gniazdem

Orwell George: Rok 1984

Zajdel Janusz: Paradyzja

Literatura przedmiotu:

Arendt Hannah: Korzenie totalitaryzmu

Besier Gerhard: Europa Dyktatur

Schramm Tomasz: Historia powszechna: wiek XX

Największy problem mam z literaturą przedmiotu nie wiem co mógłbym tam dać i nie wiem czy może nie zmienić coś z podmiotu. Literatury z motywem totalitaryzmu jest sporo i ciężko się zdecydować.
  • 6
  • Odpowiedz
@rerwen: Co prawda maturę zdawałem 3 lata temu, ale pamiętam, że do literatury przedmiotu miałem jeszcze biografię Orwella. Mój temat to był "Różne sposoby ukazywania wizji przyszłości w filmie i literaturze" i też m.in. wybrałem Rok 1984, a w prezentacji wspominałem o tym, że Orwell był przeświadczony, iż jest obserwowany itp. i swoje przekonania przeniósł na kartki Roku 1984 (info wzięte właśnie z jego biografii). Zobacz, może coś w niej
  • Odpowiedz
Temat: Totalitaryzm jako temat literacki. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury powszechnej i polskiej.


@rerwen: Możesz spróbować Igrzysk Śmierci Suzanne Collins. Nowa książka bardzo przystępna, traktuje o antyutopiach. Ewentualnie spróbuj Władców Much.

edit : nie doczytałem, że książki już masz.

Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu to ja bym spróbował też się odnieść do komunizmu - na ten temat jakąś książkę możesz dodać, np. Richard Pipes "Komunizm". Będzie to ciekawym urozmaiceniem, biorąc
  • Odpowiedz