Wpis z mikrobloga

czy są tu vimowe freaki?

* używam vima od 15 lat. Już nie wyobrażam sobie pracy bez niego - to, że praktycznie nie muszę odrywać rąk od klawiatury i nie używam praktycznie myszki jest niezastąpione. Myśl, że mam wszystko pod klawiaturą, przeskoki, makra, zawijanie, potężne kopiowanie, super proste szukanie, replace, edytor plików, tryby szukania, edycji, visual blocki itp. jest nie do ocenienia. I TO WSZYSTKO BEZ ODRYWANIA RĄK OD KLAWY

* myśl, że na jakikolwiek kontener nie wejdziesz, zawsze będziesz miał vi i umiejąc vima, wszystko zedytujesz

* myśl, że masz w przeglądarce wtyczkę vima i wchodzisz we wszystkie linki nie używając myszki, wstecz masz pod skrótem, przewijasz jak w edytorze, szukasz tekstu tak samo jak w edytorze, otwierasz nowe taby tak jak w edytorze - coś pięknego

* myśl, że jesteś efektywny i ta prostota, przykłady ? naciskasz "dd" kasujesz linię, naciskasz "dw" kasujesz słowo, wsiskasz "p" wklejasz właśnie skasowaną linię, "220 gg" przechodzisz do linii nr 220. Jakie to logiczne, proste i efektywne

* żeby nie było, używam jednak vscode - ale z wtyczką do vima (jednak vscode ma przewagę tu jeśli chodzi o prostotę, neovim z pluginami i tym podobne wynalazki są fajne, ale jednak trochę już trącą myszką wyglądowo)

VIM rządzi. Nie ma zycią już bez tego... Emacsy - #!$%@?ć. Notepa plus plusy - #!$%@?ć

#programista15k #programowanie
pearl_jamik - czy są tu vimowe freaki?

* używam vima od 15 lat. Już nie wyobrażam so...

źródło: install-vim-ubuntu

Pobierz

co ma robić emacs i notepad++ ?

  • wypierdalać i lizać jaja vimowi 70.1% (96)
  • wypierdalać i lizać penis vimowi 29.9% (41)

Oddanych głosów: 137

  • 23
  • Odpowiedz
@pearl_jamik: Czasem przy takich wariatach specjalnie otwieram plik tekstowy w windowsowym notatniku i nieporadnie operuję myszką i klawiaturą. Ale żyłka potrafi się napinać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
* myśl, że na jakikolwiek kontener nie wejdziesz, zawsze będziesz miał vi i umiejąc vima, wszystko zedytujesz


@pearl_jamik: Jak tylko wczesniej wgrasz tam swoją konfigurację vima ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To ja wolę właśnie vscode z opcją remote, a jak już całkiem na serwerze potrzebowałbym coś zedytować, to nano/vi
  • Odpowiedz
to twój edytor nie umie edytować plików na zdalnych serverach?


@Boska_Klaudia: vscode umie. Ale nie zawsze jest to wygodniejsze. Generalnie zwykle i tak u mnie wrzucanie rzeczy na serwery odbywa się za pośrednictwem repozytorium, więc edycję na serwerze już zachowuję dla rzadszych sytuacji. Do Vima kilka razy podchodziłem, no ale nie przekonałem się, jednak wizualnie było to dla mnie nie do zniesienia. Pewnie inaczej, jak już ktoś się przyzwyczaił.
  • Odpowiedz
* myśl, że na jakikolwiek kontener nie wejdziesz, zawsze będziesz miał vi i umiejąc vima, wszystko zedytujesz


@pearl_jamik: ta, ale ten vi nijak się będzie miał do tego co się przyzwyczaiłeś lol

Zarówno vim jak i emacs mają taki problem że pole tekstowe zachowuje się inaczej niż pole tekstowe, a jest bardziej jak terminal. Nie lubię tego. Na serwerach do szybkiej edycji nano, do prawdziwej deweloperki tylko vscode
  • Odpowiedz
Mordo vim najlepszy, a co jak będziesz potrzebował w tym swoim nano zaznaczyć fragmenty wyrazów zaczynających się od r a kończących na regex, jeżeli linia zaczyna się cytatem z pana tadeusza i suma kodów ascii linno jest podzielna przez 2137? No gówno zrobisz, a w vimie masz na to skrót który muszą wcisnąć dwie osoby bo im palcy nie starczy, takie zabezpieczenie jak odpalenie bomb jądrowych ;) poza tym są lepsze edytory,
  • Odpowiedz
@pearl_jamik: ja w prawdzie nie z programowania, ale w robocie tez bym wolal zeby interfejsy byly przystosowane do pracy na samej klawiaturze. Ciagle przenoszenie reki z klawiatury na myszke i spowrotem jest strasznie irytujace - musze zmieniac pozycje, musze patrzec gdzie klikam myszka, zdarzaja sie missclicki bo wszystko malutkie, a ja calkiem slepy
  • Odpowiedz
@pearl_jamik: kozacko, czyli jesteś upośledzony albo żyjesz w latach 70, bo potem tą mysz zaczęto używać.
Co robisz z zaoszczędzonym czasem po takim klepaniu paciorków i wyryciu na pamięć poleceń, jak gówniak tabliczki mnożenia do 10?
vim jest dobry jak trzeba .conf'a zedytować albo jakiś prosty skrypt w bashu napisać, bo w terminalu ma podświetlanie składni. Czasem jeszcze do logów, choć wtedy to i tak przeważnie pgrep albo tail + grep.
  • Odpowiedz